Reklamiara - o tym, co w marketingu bezcenne. Rozmowa z Jerzym Hołubem

W najnowszym odcinku wideopodcastu "Reklamiara" Marta Macke rozmawia z Jerzym Hołubem, dyrektorem marketingu na Polskę, Czechy i Słowację w Mastercard Europe.

Jerzy Hołub jest odpowiedzialny w Mastercard za strategię i realizację działań marketingowych, zarządzanie projektami sponsoringowymi firmy w Polsce, takimi jak m.in. Mastercard Off Camera, a także za współpracę marketingową z partnerami biznesowymi firmy.

W „Reklamiarze” Hołub opowiedział m.in. o stworzonym przez Mastercard, we współpracy z agencją McCann, projekcie GdzieZamieszkać.com, który powstał po wybuchu wojny w Ukrainie, aby wesprzeć uchodźców w organizacji życia po wyjeździe w ojczyzny. - To jest case rzeczywiście bardzo bliski mojemu sercu, bardzo ważny dla nas jako zespołu, bardzo ważny dla Mastercarda. Bardzo ważny też dla McCanna, z którym ten projekt był i jest prowadzony - podkreśla Jerzy Hołub.

Jest to przykład odpowiedzialnego wykorzystania i analizy danych w służbie społeczeństwu. Dane o trendach zakupowych w połączeniu z informacjami z Głównego Urzędu Statystycznego, umożliwiają użytkownikom przyjrzenie się realnym kosztom życia w różnych miejscach w Polsce i zderzeniu ich z własnymi możliwościami finansowymi lub perspektywą otrzymania satysfakcjonującej pracy.

Projekt "Gdzie zamieszkać" ("Where To Settle") od Mastercard otrzymał na Międzynarodowym Konkursie Kreatywności Cannes Lions 2023 dwa Złote, dwa Srebrne, trzy Brązowe Lwy, Grand Prix oraz najważniejszego, Tytanowego Lwa. Projekt został wyróżniony nagrodami łącznie w 6 kategoriach, zdobywając w sumie 9 Lwów. To rekordowy sukces polskiej branży marketingowej w najważniejszym dla tego sektora konkursie. Mastercard jest jedyną polską marką, która wyjechała z Cannes z tak wieloma nagrodami na koncie. Kampania GdzieZamieszkać.com jest jedynym tak mocno wyróżnionym polskim projektem na tym prestiżowym festiwalu.

Marta Macke, która - jak podkreśla - jest wielką zwolenniczką konsekwencji i długofalowych strategii w budowaniu komunikacji i marek, zapytała swojego gościa o platformę Mastercard czyli big ideę „Bezcenne”, pod którą wpisują się wszystkie działania marki. - My jako marketerzy mamy taką tendencję, żeby bardzo szybko reagować na to, co się wokół nas dzieje. Jesteśmy też rozliczani z rzeczy, które są tu i teraz, myślenie dalej niż dwa kwartały do przodu w ogóle jest trudne. - podkreślił Jerzy Hołub - Jak popatrzymy na to, co się dzieje w naszej części Europy, gdzie mamy inflację, wojnę, pandemię, mnóstwo nieprzewidzialnych historii, to w ogóle zaczyna być takie poczucie, że po co planować, po co ciągnąć rzeczy długo, skoro my  staramy się przetrwać. A na koniec dnia ja głęboko wierzę w to, że jak się ma taką mocną platformę i się wie, w którym kierunku chce się popchnąć markę, to konsekwentnie, konsekwentnie, krok po kroku idziemy w tym kierunku, mimo iż trzeba tam się dostosowywać i bardzo często przesuwać, to jednak trzeba trzymać w głowie ten cel tzw. long term - dodał.

- W ogóle mamy taki pomysł, żeby budować się w oparciu o pasje, bo to buduje zaangażowanie emocjonalne konsumentów – powiedział gość Reklamiary, odnosząc się do dużej aktywności Mastercard w kontekście muzyki i wspierania projektów muzycznych na rynku polskim. - Fajną rzeczą w Mastercardzie, fajną dla marketera jest to, że na każdym rynku można sobie tę pasję wybrać i wybrać sposób i z tą pasją pracować. Więc są takie rynki, które na przykład stawiają na gotowanie i wszystko co jest związane z jedzeniem. W Europie takim rynkiem jest na przykład Grecja - bo to jest coś, co ogniskuje Greków, więc oni się skupiają na jedzeniu - zwraca uwagę rozmówca Marty Macke. - Wiemy, że jest niewiele rzeczy, które Polaków bardzo mocno łączy, ale jedną z takich rzeczy jest muzyka.I Polacy są bardzo, bardzo mocni muzycznie. Dużo czasu spędzamy na platformach, bardzo mocni są również w Polsce artyści. Jak popatrzysz na to, co się dzieje na Spotify, to pierwsze 10 najmocniejszych nazwisk to są właśnie Polacy. Bardzo lubimy słuchać polskiej muzyki, bardzo się do tego przywiązujemy. Stąd takie projekty jak Mastercard Music, Great September czy Sonic Brand.

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania całego odcinka, a także poprzednich:

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.