Piosenka "Now and Then" Beatlesów trafiła do słuchaczy [wideo]

Powstanie utworu było możliwe dzięki oprogramowaniu wykorzystującemu AI, które pozwoliło wyraźnie wyodrębnić głos Johna Lennona z taśmy demo.

Piosenka, która trafiła do serwisów streamingowych, w tym Spotify, Apple Music i Amazon Prime Music oraz na anteny stacji radiowych na całym świecie 2 listopada br., została nagrana w wersji demo przez Johna Lennona w latach 70. ubiegłego stulecia. Taśma z nagraniem została przekazana przez Yoko Ono po śmieci Johna trzem pozostałym członkom zespołu The Beatles, którzy pracowali nad piosenką już w połowie lat 90., równolegle z wydanymi w 1995 r. utworami “Real Love” i “Free as a Bird”. Problemem w przypadku “Now and Then” była słabo słyszalna partia wokalna tłumiona przez zbyt głośny fortepian. Nowe możliwości otwarte przez sztuczną inteligencję pozwoliły wyodrębnić ścieżkę wokalną w sposób wcześniej nieosiągalny. Nagranie zostało ukończone w studiu w zeszłym roku przez Paula McCartneya i Ringo Starra. Zmarły w 2001 r. George Harrison pojawia się w utworze jako autor partii gitary rytmicznej nagranej w 1995 r., a producent Giles Martin dodał nową aranżację smyczkową.

Ogromne zainteresowanie premierą utworu zostało dodatkowo podsycone 1 listopada emisją krótkiego (12,5 minuty) filmu dokumentalnego o kulisach produkcji utworu. Został on udostępniony na kanale The Beatles w serwisie YouTube (ponad 3,7 miliona wyświetleń w ciągu półtorej doby) oraz pokazany przez szereg stacji telewizyjnych na świecie. Film opowiada m.in. o tym, jak software stworzony przez nowozelandzkiego reżysera Petera Jacksona, znanego z trylogii “Władca pierścieni” i “Hobbit”, oraz jego zespół, wykorzystywany już podczas produkcji miniserialu dokumentalnego “Get Back” (2021), otworzył obecnie drogę do premiery “Now and Then”. W polskiej wersji językowej film dostępny jest do końca listopada w serwsie TVN24 GO.

3 listopada o godz. 14:00 udostępniono na YouTube wideo do "Now and Then" w reżyserii Petera Jacksona.

 

Paweł Piasecki 1017 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.