Co nowego w social mediach (59)

Facebook, Instagram, TikTok, YouTube i Snapchat wprowadzają innowacje, które znacząco wpłyną na doświadczenie użytkowników: od subskrypcji pozwalających przeglądać aplikacje bez reklam, po automatyczne napisy do filmów czy nowe formaty reklamowe oparte na sztucznej inteligencji.

W dzisiejszym przeglądzie przyjrzymy się najnowszym rewolucjom w świecie social mediów. Platformy takie jak Facebook, Instagram, TikTok, YouTube i Snapchat wprowadzają innowacje, które znacząco wpłyną na doświadczenie użytkowników. Od subskrypcji pozwalających przeglądać aplikacje bez reklam, po automatyczne napisy do filmów czy nowe formaty reklamowe oparte na sztucznej inteligencji. Poza tym wiele innych nowości, które kształtują oblicze współczesnych mediów społecznościowych.

Facebook i Instagram wprowadzają w Europie możliwość subskrypcji bez reklam

Meta od listopada wprowadza dla mieszkańców Unii Europejskiej możliwość płacenia miesięcznego abonamentu za korzystanie z Facebooka i Instagrama bez żadnych reklam. Użytkownicy, którzy nie będą chcieli płacić za subskrypcję, nadal będą mogli przeglądać Facebooka i Instagrama za darmo, jednak wciąż wraz z personalizowanymi reklamami. Z oficjalnych stawek ogłoszonych przez Metę, subskrypcja będzie wynosić około 45- 60 zł, cena będzie się różnić w zależności od tego, czy korzystamy z urządzeń mobilnych czy komputerów stacjonarnych. W komunikacie Mety możemy wyczytać, że do 1 marca 2024 r. początkowa subskrypcja obejmuje wszystkie połączone konta w centrum kont użytkownika. Po tej dacie za każde dodatkowe konto będzie pobierana dodatkowa opłata w wysokości 6 euro miesięcznie w internecie i 8 euro miesięcznie w systemach iOS i Android. Dlaczego Meta wprowadziła takie opłaty? Subskrypcje są reakcją na konieczność dostosowania się do decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE. Opcja zakupu subskrypcji bez reklam równoważy wymagania europejskich organów regulacyjnych, dając użytkownikom wybór i umożliwiając platformom Mety dalsze świadczenie usług wszystkim osobom w UE, EOG i Szwajcarii. Więcej na ten temat można przeczytać w oficjalnym oświadczeniu pod tym linkiem.

TikTok dodaje automatycznie wygenerowane napisy do każdego filmu

Najnowsza aktualizacja na TikToku polega na tym, że wszystkie filmy będą teraz miały domyślne napisy automatyczne. Ta funkcja została udostępniona publicznie każdemu użytkownikowi, ale w pełni zacznie obowiązywać dopiero w listopadzie. TikTok umożliwia już włączenie napisów automatycznych, aby zapewnić większej liczbie użytkowników możliwość interakcji z ich treściami. Teraz będą one włączone w każdym klipie, a opcja „Zezwalaj na automatyczne napisy” zostanie usunięta z procesu przesyłania. Jest to pozytywny krok w kierunku dostępności, zarówno dla użytkowników z wadami słuchu, jak i dla tych, którzy oglądają TikToki przy wyłączonym dźwięku.

Instagram testuje nowy kanał dla relacji

Instagram eksperymentuje z nowym kanałem pod nazwą „Nearbly” dla Stories, który wyróżniałby publiczne treści użytkowników i firm w określonej okolicy. Zaletą tego kanału może być to, że zapewni nową powierzchnię do promocji, a lokalne marki, będą mogły docierać do użytkowników na podstawie lokalizacji geograficznej. Co ciekawe, taka opcja jest już dostępna w chińskiej wersji TikToka zwanej „Douyin” i jest kluczowym elementem, który wykorzystuje treści do promowania lokalnych firm i zwiększania zaangażowania. Funkcja ta umożliwiła też Douyinowi wejście na nowe oferty reklamowe, takie jak usługi i dostawa żywności, za pośrednictwem aplikacji. Nie tylko Instagram, również TikTok od jakiegoś czasu eksperymentuje już z podobnymi rozwiązaniami, a niektórzy użytkownicy widzą alternatywny kanał „W pobliżu” w głównym interfejsie aplikacji.

Instagram testuje kanał treści z kont „Meta Verified”.

Instagram testuje przełącznik, który będzie pozwalał oglądać wyłącznie posty użytkowników posiadających Meta Verified. Dla osób biorących udział w teście nowy przełącznik „Meta Verified” pojawi się jako opcja w obszarze „Obserwowane” i „Ulubione” po dotknięciu logo Instagrama u góry aplikacji. Po wybraniu filtra nowego filtra, użytkownik zobaczy specjalny feed, na którym pojawią się treści wyłącznie od użytkowników posiadających usługę subskrypcyjną od Mety. Platforma wyjaśnia, że ​​kanał „Meta Verified” będzie zawierał posty z płatnych profili Meta Verified ale również ze starszych zweryfikowanych kont. Dla przypomnienia, na początku tego roku Meta wprowadziła program Meta Verified dla Instagrama i Facebooka, który zapewnia subskrybentom takie udogodnienia, jak niebieski znacznik weryfikacyjny, lepszą obsługę klienta i ochronę przed podszywaniem się pod inne osoby. Firma zaczęła testować go najpierw w Australii i Nowej Zelandii, następnie sprowadziła go do Stanów Zjednoczonych, a we wrześniu ogłosiła, że ​​Meta Verified będzie dostępna dla kont firmowych. W Polsce również możemy już korzystać z tej opcji.

TikTok podkreśla treści dla rodziców w nowej kampanii „Parents of TikTok”

Choć TikTok jest zdominowany przez młodszych użytkowników, również wiele osób z poklenia ich rodziców jest aktywnych w aplikacji. Mając to na uwadze, TikTok ogłosił nową kampanię „Parents of TikTok”, której celem jest „celebrowanie, wspieranie i podkreślanie tej inspirującej i autentycznej społeczności”. Platforma od października do stycznia będzie współpracować z grupą twórców tworzących content dla rodziców, organizować warsztaty społecznościowe i wiele innych. Dostęp do tych treści będzie można uzyskać dostęp za pośrednictwem nowego centrum #ParentsofTikTok w aplikacji. TikTok w ramach akcji, tworzy także nowy przewodnik dla rodziców, który pomoże im zrozumieć, jak korzystać z aplikacji i jak zapewnić bezpieczeństwo ich dzieciom, którzy również z niej korzystają. Platforma udostępniła Przewodnik Guardiana, w którym opisano różne narzędzia i opcje mające na celu ochronę młodszych użytkowników. Hashtag #ParentsofTikTok zgromadził już ponad 44 miliardy wyświetleń treści, a inne, w tym #Parents (71,6b), nic dziwnego wiec, że TikTok zaczął działać również w tym obszarze. Nowe centrum „Rodzice TikTok” jest już dostępne pod tym linkiem.

YouTube wprowadza ofertę reklamową opartą na AI „Spotlight Moments”

YouTube wprowadza nową opcję reklamową „Spotlight Moments”, która umożliwi reklamodawcom umieszczanie promocji w najpopularniejszych treściach o określonej tematyce, np. Halloween, play-offy NBA, Oscary itp. YouTube łączy świat podczas wydarzeń kulturalnych i wydarzeń o zasięgu globalnym. Platforma udostępnia nowy pakiet oparty na sztucznej inteligencji o nazwie Spotlight Moments, który automatycznie identyfikuje najpopularniejsze i trafne filmy, dzięki czemu reklamodawcy jeszcze łatwiej będą mogli określić momenty związane z kluczowymi wydarzeniami, kiedy widzowie są najbardziej zaangażowani. Wykorzystując identyfikację i sortowanie wideo w oparciu o sztuczną inteligencję, Spotlight Moments umożliwi reklamodawcom maksymalizację miejsca docelowego reklam w treściach związanych z kluczowymi momentami kulturowymi. System YouTube zidentyfikuje wybrane, najskuteczniejsze filmy tematyczne, a następnie przeniesie je do centrum treści związanych z marką wraz z logo reklamodawcy. Więcej na temat Spotlight Moments można znaleźć tutaj.

TikTok wprowadza opcję reklam „Out of Phone”

TikTok chce poszerzyć swoje możliwości promocyjne dla marek i wprowadza na rynku USA nowy element pod nazwą „Out of Phone”, który umożliwi markom wykorzystywać swoje reklamy z TikToka w miejscach wykraczających poza samą aplikację. Dzięki „Out of Phone” będą wyświetlane już istniejące kampanie na billboardach, ekranach kinowych i w miejscach takich jak bary, restauracje, lotniska, stacje benzynowe i sklepy detaliczne. Nowi partnerzy to VEVO, popularna sieć publikująca teledyski; ReachTV, największa amerykańska sieć telewizyjna na lotniskach; Loop TV, bezpłatna usługa telewizji strumieniowej dla firm; Raydiant, platforma lokalizacyjna dla największych na świecie restauracji, handlu detalicznego, hotelarstwa, bankowości i marek.; GSTV, dostawcą sieci wideo dla sprzedawców detalicznych paliw; Screenvision, firma zajmująca się reklamą kinową; i firmy billboardowe DIVE Billboards i Adomni.

Nowości na YouTube

YouTube udostępnia nowe opcje ofert marketingu afiliacyjnego przed promocją zakupów świątecznych. Jedną z nich to znaczniki czasu w klipach, czyli możliwość oznaczania czasu wyświetlania konkretnych produktów w filmach, dzięki czemu widzowie mogą łatwiej przejść do odpowiedniego segmentu, a twórcy lepiej zaprezentować konkretny produkt na ekranie we właściwym czasie. Co ważne, opcja ta jest dostępna tylko w przypadku długich filmów (nie w przypadku filmów Short). Filmy muszą trwać co najmniej minutę, a pomiędzy każdym znacznikiem czasu musi upłynąć co najmniej 30 sekund. YouTube twierdzi, że podczas testów tej funkcji na rynku USA widzowie, którzy widzieli oznaczone filmy ze znacznikami czasu, klikali otagowane produkty dwa razy częściej niż filmy bez znaczników. Oprócz tego, YouTube dodaje także nowe statystyki do Studio Analytics, które pokażą, które produkty stowarzyszone generują największe przychody dla kanału. Więcej informacji na temat najnowszych aktualizacji dotyczących marketingu afiliacyjnego na YouTube można przeczytać tutaj.

Snapchat wprowadza nowe narzędzia ułatwiające współpracę twórców z markami

Snapchat ogłosił wprowadzenie nowych narzędzi reklamowych do współpracy z twórcami, zapewniających więcej sposobów maksymalizacji ekspozycji marki w aplikacji. Co się pojawi? Własne „Płatne tagi partnerstwa” dla sponsorowanych postów, które zapewnią dodatkową przejrzystość aplikacji. Wszyscy twórcy publiczni mogą teraz łatwo oznaczyć swoje treści związane z marką jako płatną promocję za pomocą tego tagu. Marki mogą następnie zatwierdzić partnerstwo bezpośrednio w Menagerze reklam, co umożliwi im wgląd w statystyki i wykorzystanie treści twórcy jako reklamy. Co więcej, Snap przedstawił nowy interfejs API Creator Discovery ma umożliwić każdemu partnerowi zewnętrznemu podłączenie się do całej listy twórców w celu uzyskania statystyk takich jak imię i nazwisko, nazwa użytkownika, biografia, liczba obserwujących i podział na wiek. Twórcy będą mogli wyrazić zgodę na udostępnianie dodatkowych danych, dając partnerom dostęp do statystyk dotyczących relacji publicznych, zapisanych relacji, wyróżnionych i statystyk odbiorców. Wprowadzane aktualizacje mogą ułatwić współpracę marek w aplikacji, a jednocześnie zapewnić twórcom Snapa więcej możliwości zarabiania pieniędzy na swoim contencie. O tych oraz innych nowościach na Snapie można przeczytać tutaj.

Tekst: Małgorzata Obielak, e-PR & social media specialist w Performics

 Chcesz wiedzieć więcej?

Napisz do nas klikając Pytania i Odpowiedzi na TikToku. Odpowiemy filmem.

Poprzedni artykuł z cyklu o social mediach dostępny tutaj.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.