Publicis Groupe wprowadza kodeks z zasadami współpracy dla influencerów

To nie tylko suche zapisy w umowach, ale - mamy nadzieję - także impuls do refleksji i okazja dla nowych twórców wchodzących na ten rynek, by robić to wedle najlepszych reguł - mówi Łukasz Borek, dyrektor generalny agencji LiquidThread należącej do Publicis Groupe.

Publicis Groupe aktualizuje zasady współpracy z twórcami internetowymi. Do wszystkich nowych umów z influencerami dołączany jest kodeks wartości i zasad, które każdy twórca powinien zaakceptować i respektować, aby móc nawiązać współpracę reklamową z klientami i markami reprezentowanymi przez agencje należące do grupy.

Kodeks ma być dodatkowym zabezpieczeniem dla klientów współpracujących z Publicis Groupe w obszarze influencer marketingu, przed współpracą z twórcami, których zachowania i działalność publiczna są sprzeczne z prawem, powszechnie przyjętymi normami i obyczajami społecznymi lub charakteryzują się brakiem szacunku dla odbiorców czy nieuczciwie wykorzystują ich zaufanie.

– Przez ostatnie lata branża influencer marketingu urosła do istotnego, liczonego w setkach milionów złotych obrotu rynku. Deficyt standardu współpracy, powszechnych norm czy wspólnego zrozumienia odpowiedzialności za wpływ komunikacji na społeczności jest faktem. Korzystając z naszej skali i pozycji na rynku, chcemy wprowadzić zasady, które będą działać w interesie wszystkich podmiotów i przyczynią się do profesjonalizacji tej części działalności marketingowej – powiedział Łukasz Borek (na zdjęciu), dyrektor generalny agencji LiquidThread należącej do Publicis Groupe. Dodał, że jego grupa nie ma wątpliwości, iż zdecydowana większość influencerów tworzy treści, kierując się uczciwością i szacunkiem wobec odbiorców, respektując prawo i dobre obyczaje społeczne. – Jednak w obliczu bulwersujących i niedopuszczalnych zachowań, które w ostatnim czasie zdominowały dyskusję o twórcach internetowych, uznaliśmy, że czas sformalizować wymagania, które uważamy za absolutnie podstawowe. To nie tylko suche zapisy w umowach, ale - mamy nadzieję - także impuls do refleksji i okazja dla nowych twórców wchodzących na ten rynek, by robić to wedle najlepszych reguł – skomentował Borek.

Dokument zawiera 12 zasad, które twórcy, chcący współpracować z agencjami i klientami Publicis Groupe, muszą zaakceptować:

1. Podstawową wartością towarzyszącą mojej twórczości jest szacunek do społeczności i mojego audytorium.

2. Jako twórca internetowy tworzę materiały do moich kanałów internetowych, przestrzegając prawa. W moich materiałach nie zachęcam i nie inspiruję do zachowań sprzecznych z prawem.

3. W moich materiałach nie wykorzystuję materiałów i informacji pozyskanych poprzez złamanie prawa.

4. Oznaczam reklamy i zawsze informuję, że dany materiał jest efektem płatnej współpracy zgodnie z wytycznymi UOKiK.

5. Reaguję na działania mojej społeczności mogące wyzwalać agresję, przemoc lub formy dyskryminacji. Nie toleruję hejtu w wypowiedziach mojej społeczności.

6. Nie promuję używania narkotyków i nielegalnych substancji psychoaktywnych i nie nawiązuję do tego w swoich treściach.

7. Jeśli tworzę materiał przeznaczony dla dzieci i młodzieży, dochowuję najwyższych standardów, by uwzględnić ich stopień rozwoju, możliwości krytycznego myślenia i kształtowanie moralnej postawy.

8. Respektuję prawa osób występujących w moich materiałach i posiadam od nich stosowną zgodę na wykorzystanie ich wizerunku. Respektuję prywatność moich odbiorców i publikuję ich odpowiedzi i komunikację ze mną, kiedy otrzymam na to jasną zgodę.

9. Biorę odpowiedzialność za treści, które publikuję, i dochowuję wszelkiej staranności, by były uczciwe, wiarygodne oraz skierowane do obserwującej mnie grupy docelowej. 

10. Dbam o język wypowiedzi, w szczególności o to, by treści, które mogą docierać do grupy niepełnoletniej, były pozbawione wulgarności.

11. Rzetelnie i wnikliwie sprawdzam propozycje współpracy, które otrzymuję. Nie zgadzam się na promowanie marek, które w nieuczciwy sposób wykorzystują zaufanie moich odbiorców.

12. Zobowiązanie do przestrzegania zasad jest już częścią wszystkich umów prawnych o współpracy influencerów z agencjami i klientami Publicis Groupe.

Piotr Machul 388 Artykuły

Zajmuje się tematyką mediową, głównie telewizyjną i radiową. Przeżył kilkuletni romans z copywritingiem. Zdecydowanie woli dziennikarstwo. Dziwne, że nie mieszka w czeskiej Pradze, bo uwielbia to miasto.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.