Branża kosmetyczna odporna na kryzys, efekt szminki działa

W branży beauty w ostatnich latach odczuwalny jest trend kurczenia się średniej półki cenowej produktów kosmetycznych.

Do 2026 r. rynek kosmetyczny urośnie średnio o 34,9%, osiągając poziom 574,1 mld euro – wynika z raportu PKO BP “Branża kosmetyczna. Pozycja międzynarodowa polskich producentów i prognozy rozwoju rynku”.

Według firmy badawczej PMR w 2023 r. wzrost rynku kosmetycznego wyniesie 6,2% nominalnie, osiągając ponad 31 mld zł, pomimo spadku realnej dynamiki o 0,8%. Prognozy wskazują, że głównym motorem wzrostu będzie inflacja, a spadek dynamiki będzie rezultatem obniżenia realnych wynagrodzeń. To, co dynamizuje branżę, to trwająca od wielu lat cyfrowa rewolucja.

W branży beauty w ostatnich latach odczuwalny jest trend kurczenia się średniej półki cenowej produktów kosmetycznych. – Obserwujemy również zjawisko tworzenia marek własnych przez firmy dystrybucyjne oraz postępującą konsolidację rynku. Mimo wielu zawirowań branża wciąż pozostaje odporna na kryzys, a eksperci spokojni o jej przyszłość. Kluczowy dla rozwoju wielu firm działających w obszarze health & beauty, szczególnie tych młodych, będzie skuteczny marketing – uważa Jędrzej Karasek, CEO w Primavera Parfum Group (na zdjęciu).

Według badania Barometr e-Commerce najpopularniejszymi kategoriami kupowanymi w Polsce w 2022 r. w kanale online były: produkty drogeryjne, kosmetyki i chemia – sięgnęło po nie 66% Polaków kupujących online, moda (58%), hobby (52%) i rozrywka (51%).

– Przez ostatnie dwa lata widoczny jest trend polegający na rezygnacji z produktów z tzw. średniej półki cenowej kosztem towarów bardzo drogich (premium) albo dyskontowych, czyli bardzo tanich. W ujęciu ilościowym rynek przestał rosnąć, rośnie wartościowo, na co duży wpływ miała inflacja. Ogólnie rzecz biorąc, branża kosmetyczna jest odporna na kryzys, działa tzw. efekt szminki – mówi Jędrzej Karasek. Drugim mocno odczuwalnym zjawiskiem, szczególnie w segmencie suplementów, jest tworzenie przez firmy dystrybucyjne marek własnych. CEO Primavera szacuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat rynek mocno się skurczy i zostanie na nim ok. 100-150 podmiotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.