Sam Altman wraca do OpenAI

To kolejny zwrot akcji w historii, która wygląda zupełnie nieprawdopodobnie, gdyż dotyczy czołowych spółek w branży technologicznej, ale wydarzyła się naprawdę.

Sam Altman powraca na stanowisko CEO OpenAI, którego był współzałożycielem, kilka dni po tym, jak został zwolniony przez zarząd (radę dyrektorów) start-upu z San Francisco, najbardziej znanej firmy zajmującej się sztuczną inteligencją. Przypomnijmy: decyzja o odwołaniu Altmana, któremu zarzucono brak szczerości w komunikacji z zarządem spółki, została upubliczniona w ostatni weekend wraz z informacją, że tymczasowo OpenAI pokieruje CTO Mira Murati. Niemal natychmiast potem ogłoszono, że Altman przechodzi do Microsoftu (największego udziałowca w OpenAI), by tam pokierować zespołem zajmującym się badaniami nad sztuczną inteligencją. Równolegle ogłoszono, że tymczasowym CEO OpenAI zostaje Emmett Shear, były CEO Twitcha, przejętej przez Amazon w 2014 r. za prawie miliard dolarów platformy oferującej transmisje na żywo z gier wideo. Za Altmanem do Microsoftu podążył inny z współzałożycieli Open AI Greg Brockman, a podobny zamiar deklarowała większość z ponad 700 pracowników tej spółki.

Nie znamy kulisów personalnych rozgrywek na linii Microsoft-OpenAI, mówiło się ostatnio sporo o różnicach zdań w kwestii rozwoju AI, ale opieramy się tu w większości na wpisach w mediach społecznościowych różnych osób zaangażowanych w te wydarzenia, niekoniecznie obiektywnych. Tak czy inaczej firmy doszły najwyraźniej do porozumienia. Z powrotem Altmana do OpenAI wiąże się stworzenie nowego zarządu (rady dyrektorów), w której znajdą się najpewniej: Bret Taylor, współtwórca Google Maps i były przewodniczący rady dyrektorów Twittera przed jego przejęciem przez Elona Muska, Larry Summers, były sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych i Adam D’Angelo, dyrektor naczelny Quora - spółki, do której należy społecznościowa witryna z pytaniami i odpowiedziami oraz członek poprzedniej rady głosujący za usunięciem Altmana. “Współpracujemy nad ustaleniem szczegółów. Bardzo dziękujemy za cierpliwość” – napisało OpenAI w poście na X (Twitter.com). “Kocham OpenAI, a wszystko, co robiłem w ciągu ostatnich kilku dni, służyło utrzymaniu tego zespołu i jego misji. Kiedy zdecydowałem się dołączyć do Microsoftu w niedzielę wieczorem, było jasne, że to najlepsza ścieżka dla mnie i zespołu. Z nowym zarządem i wsparciem Satyi [Nadella], nie mogę się doczekać powrotu do OpenAI i budowania naszego silnego partnerstwa z Microsoftem” – tak brzmi wpis Altmana na tej platformie, który znów niewiele wyjaśnia z całego zamieszania. Ujawniło ono bez wątpienia, jak wielkie emocje wiążą się z dyskusjami o możliwych scenariuszach rozwoju AI.

Poniżej materiał wideo z początku listopada br. - przemówienie Altmana na otwarciu pierwszej w historii OpenAI konferencji dla deweloperów DevDay.

Paweł Piasecki 1032 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.