2,8 mld zł to roczne nakłady na produkcję telewizyjną i VoD

Jesteśmy w czołówce Europy pod względem tempa wzrostu, słabo natomiast wyglądają nakłady platform streamingowych na produkcję (ok. jednej dziesiątej całości wydatków).

Europejskie Obserwatorium Audiowizualne (EOA) na podstawie danych brytyjskiej firmy analitycznej Ampere Analysis wyliczyło, że w 2022 r. wydatki na produkcję treści (kontentu) serialowego i filmowego dla nadawców telewizyjnych i platform streamingowych w naszym kraju wyniosły ok. 600 mln euro, co w przeliczeniu daje ok. 2,8 mld zł.

Dwie trzecie (ok. 65%) z tych wydatków ponoszą prywatni nadawcy telewizyjni (np. Polsat, TVN, Canal+, HBO), jedną czwartą (ok. 25%) – publiczna Telewizja Polska (TVP), platformy streamingowe takie jak Netflix, Disney+ (działa u nas dopiero od połowy 2022 r.), Amazon czy HBO Max odpowiadają zaś za nieco ponad jedną dziesiątą (ok. 11%) tych wydatków.

Netflix podawał, że w latach 2020-21 na produkcje i zakup filmów oraz seriali w Polsce wydał 490 mln zł.

Według zestawienia EAO jesteśmy siódmym w Europie krajem pod względem wydatków na produkcję oryginalnego kontentu: po Wielkiej Brytanii (5,9 mld euro w 2022 r.), Niemczech (4 mld euro), Francji (3 mld euro), Hiszpanii (1,8 mld euro), Włoszech (1,4 mld euro) i Holandii (700 mln euro). Za to tempo wzrostu wydatków na ten cel (średnio +7% w ciągu dziesięciu lat) plasuje nas na trzecim miejscu.

Według tych wyliczeń dwa kraje – Wielka Brytania i Hiszpania – zagarnęły w sumie 37% nakładów platform streamingowych na oryginalny europejski kontent, natomiast jak wskazują analitycy, Niemcy oraz (w mniejszym stopniu) Holandia i Polska, wydają się pozostawać w tyle, jeśli chodzi o ich zdolność do przechwytywania globalnych inwestycji streamingowych.

Europejskie Obserwatorium Audiowizualne (EOA) to organizacja działająca przy Radzie Europy, finansowana przez Komisję Europejską.

Maciej Burlikowski 1752 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.