Rok 2023 i 25 lat w wyszukiwarce Google

Google tradycyjnie zaprezentował zestawienie haseł zyskujących popularność w wyszukiwarce w mijającym roku. Dodatkowo z okazji przypadających w tym roku 25. urodzin przedstawia też najpopularniejsze hasła z tego okresu w różnych kategoriach.

W Polsce wyszukiwanie zostało w 2023 roku zdominowane przez budzące wielkie emocje społeczne wybory parlamentarne, które odbyły się 15 października. Z tymi wyborami, które -  jak się okazało - zmieniły układ sił w polskiej polityce, związane były aż trzy najpopularniejsze hasła. Na czwartym miejscu znalazł się z kolei bijące rekordy kasowe film "Oppenheimer" (rywalizująca z nim w box office "Barbie" jest ostatnia w top10), a na piątym - w związku z tragiczną śmiercią - Sylwia Peretti, znana dzięki udziałowi w programie TTV "Królowe życia". Także 6. i 9. miejsca zajęły osobę, o których informacji szukano po ich śmierci. W przypadku Mateusza Murańskiego (pozycja 6.) była przedwczesna - aktor znany z serialu „Lombard. Życie pod zastaw” i zawodnik Fame MMA miał tylko 29 lat. Tina Turner (miejsce 9.), ikona rocka, zmarła w maju ub. r. - mówiono i pisano o niej wówczas w wielu mediach.

A okazji przypadających w tym roku 25. urodzin Google przedstawiono też najpopularniejsze w skali globalnej hasła z tego okresu w 10 kategoriach. Lista zawiera również polski akcent, bo najczęściej wyszukiwanym pianistą ćwierćwiecza został Fryderyk Chopin. 12 grudnia w wyszukiwarce pojawi się specjalny doodle, który będzie interaktywnym doświadczeniem, celebrującym 25 najpopularniejszych trendów w historii Google.

Chętni mogą można skorzystać z kapsuły czasu i zobaczyć, czego najczęściej szukano na przestrzeni lat, począwszy od 1999 roku.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.