Pierwszy kwartał na dużym ekranie

Podczas ferii zimowych w kinach pojawi się jak zawsze więcej młodych widzów, co reklamodawcy zechcą z pewnością wykorzystać. Święto zakochanych i wyczekiwana premiera "Diuny" to wydarzenia, które podniosą kinową frekwencję w lutym i marcu.

Zimowe premiery dla młodych widzów

Podczas dwóch tygodni ferii zimowych, których terminy w poszczególnych województwach są różne i mieszczą się w okresie od połowy stycznia do 25 lutego, największą frekwencję w kinach mogą osiągnąć takie filmy jak: „Akademia Pana Kleksa. Część 1”, uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Jana Brzechwy z Tomaszem Kotem w tytułowej roli (premierę części drugiej zaplanowano również w przyszłym roku, ale pod jego koniec) i „Wyfrunięci” - nowa animacja od studia Illumination (Universal Pictures), twórców takich hitów jak „Minionki” i „Super Mario Bros.”. Ten drugi film opowiada o rodzinie kaczek, która postanawia opuścić bezpieczny staw w Nowej Anglii i wyruszyć w pełną przygód podróż na Jamajkę, ale gubią się i trafiają do Nowego Jorku. Zapowiada się mnóstwo zabawy, a także zachęta do poszerzenia horyzontów, otwarcia się na nowe doświadczenia i nowych przyjaciół.

Kadr z filmu Akademia Pana Kleksa
Kadr z filmu Akademia Pana Kleksa
Dużym zainteresowaniem w styczniu będą się z pewnością cieszyły także filmy, które miały premiery jeszcze przed Bożym Narodzeniem. „Kicia Kocia pod choinkę” – seria siedmiu kilkuminutowych animacja – spodoba się przedszkolakom i dzieciom z klas 1-3. Nieco starszych zaciekawić może „Wonka” - opowieść o początkach wielkiej kariery wynalazcy, magika i producenta czekolady. W roli tytułowej Timothée Chalamet, który pojawi się także w wyczekiwanej drugiej części „Diuny” (o czym dalej).

Walentynki w kinie

Walentynki to zawsze znaczący wzrost frekwencji w kinach. W 2024 roku święto zakochanych wypada w środę, więc można się spodziewać, że osoby chcące je obchodzić w kinie będą kupować bilety na okolicznościowe seanse od piątku 9 lutego aż do niedzieli 18 lutego.

Młodszą widownię może przyciągnąć „Dziewczyna influencera” (premiera 2 lutego), film w reżyserii Szymona Gonery. Jak zapowiada dystrybutor, firma Kino Świat, to elektryzująca opowieść o sławie, pieniądzach, klątwie popularności, żądzy uwagi i cenie płaconej za bycie na topie. W roli wschodzącej gwiazdy internetu Just Sophie zadebiutuje Karina Rezner, a jej chłopaka popularnego youtubera Komfiego zagra Kamil Wodka. Na sporą widownię może liczyć także „Baby Boom czyli Kogel Mogel 5” z Maciejem Zakościelnym, który w roli Piotrusia wystąpił już w trzeciej i czwartej części popularnego cyklu. Pierwszy kwartał zapowiada się zresztą – biorąc pod uwagę inne, już nie walentynkowe, premiery, jak choćby „Kosa” w reżyserii Pawła Maślony - na świetny czas dla polskiego kina.

Z zagranicznych produkcji zakochani mogą wybrać m.in. „It ends with us” na podstawie książki Colleen Hoover, najpoczytniejszej powieści 2022 roku w Stanach Zjednoczonych i międzynarodowego bestsellera, przetłumaczonego już na ponad 40 języków. W głównych rolach w historii o trójkącie miłosnym zobaczymy Blake Lively, znaną m.in. z serialu „Plotkara”, Brandona Sklenara (serial „1923”) i Justina Baldoniego, również reżysera tego filmu. Zwolenników znajdzie też na pewno film „Priscilla”, w którym bliżej przyglądamy się temu etapowi w życiu Elvisa Presleya, gdy sławny już piosenkarz poznaje nastoletnią Priscillę Beaulieu. Seans można też potraktować jako uzupełnienie głośnego „Elvisa” w reżyserii Baza Luhrmanna z 2022 r.

Marzec pod znakiem „Diuny”

Na 1 marca zapowiedziana jest premiera filmu, który zapowiada się na jeden z większych przebojów nie tylko pierwszego kwartału, ale całego przyszłego roku. Mowa oczywiście o „Diunie: część druga” w reżyserii Denisa Villeneuve. Produkcja Warner Bros. Pictures i Legendary Pictures - wyczekiwana kontynuacja nagrodzonej sześcioma Oscarami „Diuny” z 2021 roku, adaptacji bestsellerowej powieści science-fiction Franka Herberta - powraca z imponującą obsadą. Wśród znanych już z pierwszej części i nowych gwiazd znaleźli się nominowany do Oscara za „Tamte dni, tamte noce” Timothée Chalamet, aktorka i piosenkarka Zendaya, Rebecca Ferguson, Josh Brolin, Charlotte Rampling, Stellan Skarsgård oraz dwaj laureaci najbardziej znanej na świecie nagrody filmowej - Christopher Walken i Javier Bardem.

Warner Bros. Discovery niedawno wypuściło trzeci już, 159-sekundowy zwiastun filmu opowiadającego o podróży Paula Atrydy, żądnego zemsty wobec spiskowców, którzy zniszczyli jego rodzinę, przez pustynną planetę Arrakis. Zapowiada się wiele emocji, współtworzonych przez znakomitych aktorów oraz spektakularną scenografię („pustynne” sceny kręcono głównie w Jordanii) i efekty specjalne – koniecznie więc zaplanujcie kampanię reklamową przy nadchodzących premierach, by dotrzeć do jak najszerszej widowni.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.