Raport płacowy Hays 2024: perspektywy dla specjalistów i menedżerów pozostają pozytywne

W nowym roku nie będziemy mieć do czynienia z rynkiem pracodawcy - czytamy w raporcie przygotowanym przez firmę doradztwa personalnego należącą do międzynarodowej grupy Hays plc - światowego lidera w rekrutacji specjalistycznej.

Oszczędne budżety ograniczają jednak skalę planowanych przez firmy podwyżek oraz możliwości zabiegania o pracowników, którzy nie obniżają swoich oczekiwań finansowych. W roku 2024 może to poskutkować trudnościami w pozyskiwaniu i zatrzymywaniu specjalistów w organizacjach - wynika z raportu przygotowanego przez Hays Poland, firmę doradztwa personalnego należącą do międzynarodowej grupy Hays plc - światowego lidera w rekrutacji specjalistycznej.

Tegoroczny raport zawiera zestawienia poziomów wynagrodzeń dla specjalistów i kadry menedżerskiej w podziale na specjalizacje na ponad 450 stanowiskach. Informacje o płacach po raz kolejny zostały uzupełnione wynikami badania na temat trendów na rynku pracy, przeprowadzonego na koniec 2023 roku na grupie blisko 1,5 tys. pracodawców oraz niemal 1,4 tys. pracowników.

Wśród kluczowych wniosków z raportu jest informacja, że większość (59%) firm spodziewa się trudności rekrutacyjnych (16% - nie spodziewa się, 25% - trudno powiedzieć). Odsetek pracodawców oczekujących trudności spadł o 13 p.p., lecz o 9 p.p. wzrosła grupa organizacji, które nie potrafią ocenić, czy rekrutacje przysporzą im wyzwań. 47% firm twierdzi, że na rynku jest niedobór specjalistów i menedżerów, a 36%, że konkurencja o pracowników jest wysoka.

Czy firmy planują podwyżki? Zdaniem 63% pracodawców wynagrodzenia wzrosną o mniej niż 10%, 18% twierdzi, że wzrosty zmieszczą się w przedziale 10-20%, a 17%, że pozostaną bez zmian. Jak pracownicy oceniają swoje perspektywy zawodowe na rok 2024? Dominuje ostrożny optymizm - 40% ankietowanych odpowiedziało "raczej pozytywnie", 33% - "trudno powiedzieć", a 13% - "zdecydowanie pozytywnie". Negatywnie ocenia te perspektywy 14% respondentów, w tym tylko 3% - zdecydowanie negatywnie. W bieżącym roku zdecydowana większość specjalistów (71%) planuje pozostać w obecnej firmie, jednak 40% łączy to otwartością na nowe propozycje zatrudnienia. 18% zamierza podjąć prace w innej firmie, a 9% myśli o zmianie dotychczasowej ścieżki kariery.

"Chociaż na początku 2024 na rynku jest więcej niepewności niż przed rokiem, to perspektywy zawodowe dla specjalistów i menedżerów pozostają pozytywne. Ekspercka wiedza, umiejętności i kompetencje miękkie pozostają w cenie. Specjaliści są tego świadomi. Ich oczekiwania wobec pracodawców i szeroko rozumianej pracy nie maleją lub maleją w niewielkim stopniu. Co więcej, bezrobocie w przypadku specjalistów i menedżerów jest zjawiskiem marginalnym, tak więc wielu z nich cierpliwie czeka na pojawienie się atrakcyjnej oferty, która spełni ich precyzyjne oczekiwania. Wyzwaniem dla pracodawców będzie zatem dopasowanie strategii wynagrodzeń do aktualnych realiów, tak aby jednocześnie odpowiadała na potrzeby organizacji dążących do optymalizacji kosztów oraz umożliwiała pozyskiwanie i retencję utalentowanych pracowników. Umiarkowanie optymistyczne prognozy gospodarcze na najbliższe miesiące pozwalają wierzyć, że w momencie poprawy nastrojów pracodawcy będą odważniej inwestować w kompetencje. Tym bardziej, że wiele organizacji wykorzystało miniony rok na optymalizacje swojej strategii, poszukiwanie usprawnień i eliminację zagrożeń dla produktywności. Wydaje się, że teraz są bardziej niż przed rokiem przygotowane na dalszy rozwój w niepewnych warunkach" - pisze we wstępie do publikacji Alex Shteingardt, dyrektor zarządzający Hays Poland.

  • Cały, 67-stronicowy raport można pobrać na tej stronie.
Paweł Piasecki 1034 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.