Kryminały niezmiennie na topie - Audioteka podsumowuje rok 2023

Za króla gatunku polscy słuchacze audiobooków - podobnie jak czytelnicy książek - uznają Remigiusza Mroza.

W 2023 roku użytkownicy Audioteki słuchali produkcji dostępnych w aplikacji przez niemal 2,5 miliarda minut, o ponad 400 milionów minut dłużej niż w ubiegłym roku.Wśród dziesięciu najchętniej słuchanych przez użytkowników Audioteki w 2023 roku produkcji aż sześć stanowiły kryminały. Król tego gatunku, Remigiusz Mróz, co miesiąc gościł w zestawieniu najbardziej popularnych pozycji w serwisie. W top 10 za uniegły rok znalazły się cztery jego utwory: Langer, z Mateuszem Damięckim w roli głównej, Widmo Brockenu, czytane przez Krzysztofa Gosztyłę, Kabalista, w którym słyszymy Roberta Jarocińskiego oraz Zarzut czytany przez Karolinę Gorczycę. Słuchacze Audioteki wybierali także chętnie kryminał Agent autorstwa Jiri Havelka (w roli głównej Marcin Czarnik) oraz Error Krzysztofa Domaradzkiego, opowiadający o ataku hakerskim paraliżującym cały kraj.

Oprócz kryminałów w top 10 Audioteki za ubiegły rok znalazły się: adaptacja Ogniem i mieczem Henryka Sienkiewicza czytaną przez gwiazdorską obsadę, z Antonim Pawlickim, Michałem Żurawskim, Michaliną Łabacz oraz Andrzejem Grabowskim w rolach głównych, szeroko dyskutowana książka Joanny Kuciel-Frydryszak Chłopki. Opowieść o naszych babkach, czytana przez Antoniego Pawlickiego książka Najlepsze miejsce na świecie. Gdzie Wschód zderza się z Zachodem autorstwa jednego z czołowych w Polsce ekspertów od geopolityki i strategii Jacka Bartosiaka oraz powieść fantasy Jacka Piekary Ja, inkwizytor. Dziennik czasu zarazy, z Leszkiem Lichotą, Jarosławem Gajewskim, Grzegorzem Kwiecieniem oraz Piotrem Głowackim w rolach głównych.

Najchętniej słuchanym zagranicznym autorem 2023 roku w Audiotece był Ken Follett, znany z thrillerów i powieści historycznych.Szczególnie duże zainteresowanie wzbudziła premiera Zimy świata. Prace nad produkcją - począwszy od adaptacji scenariusza, do premiery - trwały półtora roku. W tym czasie ponad 100 aktorów spędziło w studio blisko 250 godzin, nagrywając ścieżki dialogowe. Na potrzeby audiobooka stworzono również dziesiątki oryginalnych motywów muzycznych.

Wśród superprodukcji Audioteki sluchacze docenili w ubiegłym roku m.in. Spaloną ziemię. Dystopijny audioserial według scenariusza i w reżyserii braci Oleksiak współtworzyło 25 aktorów (w tym w rolach głównych Bartosz Bielenia, Marian Dziędziel, Jacek Beler, Sandra Drzymalska i Agnieszka Grochowska) oraz 30 osób pracujących na planach. Produkcję poza studiem nagrań realizowano w aż 10 lokalizacjach.

W 2023 r. nie malało także zainteresowanie klasyką literatury fantasy i science fiction – chętnie sięgano po  utwory Andrzeja Sapkowskiego, J.K. Rowling czy Stanisława Lema, którego Dzienniki gwiazdowe czytane przez Piotra Adamczyka ukazały się w listopadzie ub. r.

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.