Reklamiara - w końcu zajmiemy się człowiekiem, a maszyny będą pracować za nas?

W kolejnym odcinku cyklu Marty Macke "Reklamiara" jej rozmówczyni - prof. Katarzyna Śledziewska, dyrektorka zarządzająca DELab (Digital Economy Lab) na Uniwersytecie Warszawskim - dzieli się m.in. swoimi obserwacjami dotyczącymi transformacji cyfrowej oraz rozwoju generatywnej AI.

W najnowszym odcinku wideopodcastu „Reklamiara” Marta Macke rozmawia z Katarzyną Śledziewską, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektorką zarządzającą DELab (Digital Economy Lab) UW, ekspertką w dziedzinie AI, nowych technologii, gospodarki cyfrowej, transformacji i inkluzywności cyfrowej, neuroróżnorodności.

Katarzyna Śledziewska jest również współautorką książki "Gospodarka cyfrowa. Jak nowe technologie zmieniają świat” do której przeczytania/wysłuchania serdecznie zachęcamy (link do pobrania publikacji)

Odpowiadając na pytanie dotyczące rankingu innowacji minionego roku, rozmówczyni Marty Macke zwróciła m.in. uwagę na wprowadzenie i rozwój generatywnej sztucznej inteligencji oraz innowacji bazujących na dużych modelach językowych, ale przede wszystkim doświadczanie i używanie multimodalności przez miliony osób, głównie dzięki Chatowi GPT. - Wydaje się, że doświadczenie tego, eksperymentowanie, sprawdzanie jak to działa, o co w tym chodzi, ale również powszechna dostępność, to według mnie największa innowacja, otwierająca nasze mózgi i wprowadzająca istotną zmianę w postrzeganiu tego, czym jest transformacja cyfrowa i co ona może dla nas oznaczać - podkreśla prof. Śledziewska.

Ekspertka wyjaśnia w rozmowie rolę edukacji zarówno na poziomie akademickim, jak i  profesjonalnym i zawodowym. Przypomnijmy, że podczas jesiennego CMO Summit CEE, konferencji skierowanej do top managerów marketingu, Katarzyna Śledziewska wystąpiła z prezentacją dotyczącą edukacji i rozwijania się liderów ("Leadership  through learning: building a culture of continuous improvement"). 

Rozmawiając o rozczarowaniach minionego roku, ekspertka zwróciła uwagę na kryptowaluty, kwestie bezpieczeństwa i granice wykorzystania sztucznej inteligencji i technologii, w tym w konfliktach zbrojnych. Zwróciła też uwagę z jednej strony na gigantyczny rozwój technologii, a jednocześnie na fakt, że jako społeczeństwa nie wykorzystujemy ich w pełni i nie przechodzimy np. do metaverse. 

Ważnym wątkiem poruszonym w rozmowie jest neuróżnorodność. Katarzyna Śledziewska opowiedziała m.in. o tym, jak lepiej zarządzać wyzwaniami związanymi z neuroróżnorodnością w zespole.

Przewidując przyszłość ekspertka nakreśliła bardzo obiecującą wizję, w której człowiek będzie mógł skupić się na najważniejszym, a maszyny… Aby dowiedzieć się więcej, obejrzyjcie koniecznie zapis rozmowy.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.