Eksperyment Kompanii Piwowarskiej i inne wydarzenia

Przedstawiamy subiektywny przegląd najbardziej interesujących historii z kilku minionych dni. Głównym źródłem jest dzienny serwis MMP24.

Książęce poletkiem doświadczalnym dla Kompanii Piwowarskiej

Książęce, które kiedyś nazywało się Tyskie Książęce, było do niedawna marką lokalną jasnego pełnego sprzedawaną na Śląsku. W tym sezonie Kompania Piwowarska wprowadziła Książęce do ogólnopolskiej dystrybucji, ale na razie jest to wciąż klasyczne piwo jasne pełne.

Co pod tą marką będzie się kryło po wakacjach? Wszystko wskazuje na to, że nowy gatunek piwa. Kompania, tak jak i jej właściciel SABMiller, idą bowiem tropem piw specjalistycznych - niepasteryzowane, górnej fermentacji czy pszeniczne oraz "premiumizacji" portfela, czyli wyższych marż.

Antonio Banderas i większy o 30 proc. budżet reklamowy przysłużyły się Bankowi Zachodniemu WBK

Bank Zachodni WBK w I połowie br. otworzył blisko 174,7 tys. nowych rachunków osobistych, z tego 134,8 tys. otworzyli nowi klienci. Na koniec 2010 r. bank prowadził 2 263 900 rachunków osobistych.

To całkiem niezły wynik akwizycyjny. Co prawda to niemal dwa razy mniej niż w ciągu czterech miesięcy trwania kampanii z Szymonem Majewskim uzyskał PKO BP (otworzył 300 tys. rachunków i przyciągnął 160 tys. nowych klientów), jednak trzeba mieć na uwadze, że PKO BP ma pięć razy większą liczbę placówek (1,2 tys. własnych i 1,9 tys. agencyjnych, a BZ WBK ma ich ok. 600).

BZ WBK uzyskał natomiast lepszy wynik niż Bank Millennium (ok. 470 oddziałów), który w ciągu pierwszej połowy roku otworzył ponad 110 tys. kont. Prawie połowę z nich (ponad 45 tys.) otworzyli jednak dotychczasowi klienci Banku Millennium.

Wynik BZ WBK zasługuje na uznanie, wziąwszy też pod uwagę, że w prowadzonej od marca br. kampanii reklamowej z udziałem Antonia Banderasa bank nie reklamował kont, ale pożyczki gotówkowe dla klientów indywidualnych (pierwsza odsłona kampanii) oraz dla małych i średnich firm (druga część). W pierwszej połowie roku BZ WBK zwiększył portfel kredytów gotówkowych klientów indywidualnych o 13,2 proc. - do 3,48 mld zł.

W I połowie br. 18,1 tys. nowych klientów firmowych otworzyło w BZ WBK rachunki bieżące.

Mimo że w I połowie br. BZ WBK zwiększył swój budżet reklamowy o 30 proc. (cennikowo wydał 52,5 mln zł wobec 40,3 mln zł w ub.r. - dane Kantar Media), to i tak palmę pierwszeństwa największego reklamodawcy w branży odebrał mu PKO BP, który na reklamy z Szymonem Majewskim (reklamuje głównie konta) wydał w I poł. br. cennikowo 77,3 mln zł, trzykrotnie więcej niż w analogicznym okresie ub.r.

Piętno Smoleńska odciska się na rynku reklamy

Dynamika wzrostu polskiego rynku reklamy o byłaby kilka procent mniejsza, gdyby nie ograniczenie działań reklamowych po katastrofie smoleńskiej rok temu - pokazuje zestawienie MPG.

Całkowita wartość rynku reklamy w I połowie 2011 r. wyniosła 3,84 mld zł netto, o 8,5 proc. więcej niż roku temu. W całym bieżącym roku wzrost wyniesie 4,5 proc. Głównym powodem różnicy pomiędzy 2010 a 2011 r. były obniżone po katastrofie smoleńskiej wydatki na reklamę - wyjaśnia MPG. Zakładając nieobniżony poziom inwestycji w tym okresie, wzrost rynku w I połowie br. wyniósłby zaledwie 5,4 proc.

Najszybciej rozwijały się wydatki w internecie - wzrost o 19 proc., do 556 mln zł, potem w telewizji - 12 proc. do 1,97 mld zł netto. Potem jest już gorzej. Radio osiągnęło +10,6 proc. (265 mln zł), magazyny - 3,0 proc. (429 mln zł), gazety odnotowały spadek o 1,8 proc. (311 mln zł), kino i outdoor o 0,8 proc. i 3,9 proc. (odpowiednio) 47 i 281 mln zł netto.

Motorami wzrostu były sektory: farmacja, telekomunikacja i finanse, a największy udział w wydatkach całej branży: żywność i napoje, telekomunikacja, produkty farmaceutyczne, higiena i pielęgnacja oraz finanse (ponad 57 proc. ogólnych wydatków branży reklamowej).

Domino's Pizza uruchomiła trzeci lokal; do końca roku 12 punktów

Trzeci lokal Domino's Pizza powstał na warszawskim Ursynowie przy ul. Dereniowej. W przeciwieństwie do dwóch pierwszych jest on nastawiony głównie na dostawę do mieszkań prywatnych (poprzednie były zlokalizowane w pobliżu biur).

DP Polska, operator sieci, podtrzymuje obietnicę otwarcia 12 lokali w Warszawie w br., chociaż kilkanaście tygodni wcześniej przyznał, że tempo ich pozyskiwania nie jest oszałamiające. W 2012 r. ma być otwartych 15 lokali.

Domino's Pizza jest obsługiwana przez agencje Grandes Kochonos (BTL i lokalne kampanie) oraz Artegence (internet i social media). Kampania marki w mediach elektronicznych może pojawić się dopiero po 2012 r.

Netia w nowej kampanii kusi tanimi ofertami

W promocji Netii, którą od ostatniego tygodnia wspiera wielokanałowa kampania, klienci mają do wyboru dwie taryfy telefoniczne w połączeniu z internetem i darmowym routerem.

Przewrotne słówko "Zło" w temacie promocji ma znaczenie jak najbardziej pozytywne pochodzi bowiem od złotówki, którą klienci płacą, wybierając jedną z ofert.

W komunikacji reklamowej bierze udział znany nam już z wcześniejszych realizacji ekspercki zespół Instytutu Netii. W zakresie kreacji firma pracuje z agencją Brasil, a media planuje i kupuje dla niej ZOG. Przy działaniach online operator współpracuje z agencją interaktywną Infinity Group.

Gwiazdy dla Danone i Palette

Tydzień bez gwiazd w reklamie to stracony tydzień. Trwa kampania telewizyjna Activii (Danone) z udziałem Doroty Wellman. Znana prezenterka występuje jako ambasadorka marki, a w największym skrócie chodzi o to, że zachęca konsumentki do dbania na co dzień o dobre samopoczucie, którego samej Wellman, przynajmniej na wizji, nie brakuje.

Kampania obejmuje telewizję (TVP, Polsat, TVN i Atmedia). Za jej przygotowanie odpowiada agencja Young & Rubicam. Planowaniem i zakupem mediów dla Danone Polska zajmuje się MediaCom Warszawa.

Z kolei Anna Dereszowska wspiera markę kosmetyków do koloryzacji włosów Palette z portfolio Henkel Polska.

Anna Dereszowska znana jest z takich kinowych produkcji, jak "Testosteron", "Lejdis" i "Nigdy nie mów nigdy", z seriali telewizyjnych "Klub Szalonych Dziewic" i "M jak miłość".

 

– Poszukując ambasadorki Palette, szukaliśmy kobiety, która farbuje włosy od lat i dzięki temu potrafi wybrać najlepsze dla niej kosmetyki. Anna Dereszowska jest kobietą nowoczesną i wiedzącą czego chce, a marka Palette jest skierowana właśnie do takich kobiet – uzasadniła wybór aktorki Karolina Bloch, senior brand manager koloryzacji w Henkel Polska.

Kreację przygotowała agencja reklamowa BBDO, a planowaniem i zakupem mediów zajmuje się Optimum Media OMD.

Z Wedlem do Hollywood

Marka Wedel rozpoczęła konkurs filmowy pod hasłem "Premiery i bestsellery", w którym do wygrania jest wyjazd do Hollywood dla dwóch osób i nowoczesne kina domowe 3D.

Konkurs potrwa do 31 października br. Aby wziąć w nim udział, trzeba kupić dowolny produkt Wedla, zachować paragon i opakowanie, a następnie na stronie Wedel.pl oddać głos na ulubioną premierę lub bestseller od Wedla oraz zabawić się w scenarzystę i wyreżyserować scenkę z udziałem produktowych premier i bestsellerów marki.

Oprócz spotu promocyjnego konkurs będzie miał wsparcie w internecie – dedykowaną stronę internetową oraz działania promocyjne w Facebooku. Kampania telewizyjna ruszy 1 września.

Mechanizm konkursu stworzyła agencja Team One, która również odpowiada za obsługę interaktywną, a także całą kreację. Media planuje i kupuje ZOG.

Ogilvy Action promuje Mango i Multikino w ramach programu PayBack

Dla partnerów Loyalty Partner Polska, operatora multipartnerskiego Programu Bonusowego PayBack, Ogilvy Action przygotowała tag on do spotów promujący obecność Mango i Multikina w programie. Ogilvy Action odpowiedzialne było za koncepcję strategiczną i koncept kreatywny tag on oraz nadzór nad produkcją, zrealizowaną przez Redworks.

Film promocyjny jest emitowany w sieci Multikina w całej Polsce.

M-commerce drobnymi kroczkami w Europie

Sprzedaż za pośrednictwem kanału mobilnego staje się coraz bardziej popularna na największych europejskich rynkach – wynika z zestawienia firmy ComScore za okres marzec-maj 2011 r.

13,5 mln, czyli 5,8 proc. wszystkich abonentów usług mobilnych z Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wlk. Brytanii ma dostęp do takich detalistów online jak Amazon za pośrednictwem urządzeń bezprzewodowych (najczęściej telefonów komórkowych). Liczba ta nie jest jeszcze zbyt duża, ale i tak oznacza wzrost o 37 proc. w porównaniu ze stanem sprzed roku.

Największy wzrost liczby użytkowników usług m-commerce widać w Wlk. Brytanii – o 118 proc., a najmniejszy – w Niemczech (o 45 proc.) i we Francji (o 24 proc.). Z kolei we Włoszech i w Hiszpanii zanotowano spadek liczby takich użytkowników – dynamika w tych krajach wyniosła -5 proc.

Jeśli pod uwagę weźmie się tylko użytkowników smartfonów (typu iPhone i produkty z systemem Android), wzrost dla pięciu badanych krajów wyniósł aż 80 proc. Również w tym wypadku największą dynamikę odnotował rynek brytyjski, który urósł o 163 proc. W przypadku Niemiec wzrost wyniósł 106 proc., we Francji – 80 proc., w Hiszpanii – 22 proc., a stawkę zamykają Włosi – 8 proc.

MediaCom podąża ścieżką konsumenta

Dom mediowy MediaCom rozpoczął realizację projektów, w ramach których jego pracownicy wcielają się m.in. w role konsumentów np. klubów fitness. Celem tych działań jest zebranie informacji, które pozwolą na postawienie hipotez analizowanych w kolejnych etapach tworzenia strategii komunikacji dla danego produktu.

– Podążamy ścieżkami naszych konsumentów, będąc fizycznie obecni w ich środowisku. Doświadczamy tego, czego doświadczają obecni i potencjalni klienci, bawimy się tak jak oni, w tych samych miejscach robimy zakupy, dysponując ich budżetem, czytamy te same strony internetowe, razem z nimi ćwiczymy na siłowni. Wchodzimy w interakcje z konsumentami, pytamy ich o rady, obserwujemy zachowanie, spędzając z nimi całe popołudnie – mówi Karolina Rygalska, business science development manager CEE w MediaCom Warszawa. – Testujemy realność naszych pomysłów, dzięki czemu plany komunikacyjne mają zyskać w oczach konsumentów wiarygodność – dodaje.

W projekcie mogą brać udział wszyscy pracownicy domu mediowego, bez względu na to, w jakim dziale pracują. Dotychczas zrealizowano trzy takie akcje. Agencja nie podaje szczegółów na ich temat. Prawdopodobnie w przyszłości takie rozwiązania mogą na stałe trafić do oferty domu mediowego. Może to być co prawda męczące, ale zdrowe.

Aegis Media sfinalizuje akwizycję do końca roku

Grupa Aegis Media, która niedawno poinformowała o swoich planach akwizycyjnych, w tym przejęcia firmy performance marketingu, weszła już w fazę ostatecznych negocjacji.

Z czterech firm, których oferty brane były pod uwagę, rozmowy prowadzone są tylko z dwiema. Ich nazwy nie zostały podane. Pod koniec miesiąca przedstawiciela obu firm będą w Londynie prowadzić negocjacje, które mają zredukować listę do tylko jednego kandydata. Proces akwizycji ma być sfinalizowany jeszcze w br.

Kultowe okulary w polskich kinach

Na ekranach 27 kin sieci Cinema City w największych miastach w Polsce przed seansami wyświetlane są spoty reklamujące okulary marki Ray-Ban (Luxottica Poland). Jest to pierwsza w Polsce kampania reklamowa marki Ray-Ban w formacie kinowym.

Ponadto w ramach wsparcia emisji spotów na ekranach w czterech wybranych warszawskich kinach Cinema City podczas weekendów organizowane są stoiska, na których widzowie mogą się fotografować w specjalnej, nawiązującej do treści reklam ramce "Never Hide" ("Never Hide" to hasło przewodnie marki Ray-Ban). Zaplanowana na cztery tygodnie kampania obejmuje również emisję spotów na plazmach w holach kinowych.

Za koordynację projektu w multipleksach Cinema City odpowiada dom sprzedaży reklamy kinowej New Age Media.

Body Shop znowu się zmieni, właściciel chce zwiększyć sprzedaż

Gigant kosmetyczny L'Oreal podejmuje decyzję o zmianach w pozycjonowaniu sieci Body Shop już po raz drugi w ciągu ostatnich trzech lat. Celem jest wzrost sprzedaży i zysków. L'Oreal przejął tę sieć w 2006 r.

Obecnie marketer szuka agencji interaktywnej, która zajmie się wprowadzaniem nowej strategii na stronie WWW firmy oraz na platformie e-commerce. Ponadto firma chce wprowadzić nowy program lojalnościowy na siedmiu kluczowych rynkach na świecie. Ma on zostać wdrożony w przyszłym roku.

Wcześniej L'Oreal wdrożył nowe pozycjonowanie dla sieci Body Shop w 2008 r.

Coca-Cola najbardziej kojarzona z olimpiadą

Spośród 11 partnerów zbliżających się igrzysk olimpijskich w Londynie producent napojów Coca-Cola jest najlepiej rozpoznawalny wśród konsumentów pytanych, która marka kojarzy im się najsilniej z tą imprezą.

W badaniach przeprowadzonych przez One-Poll na markę Coca-Cola wskazało 37 proc. badanych. Na kolejnych miejscach znaleźli się McDonald's i Visa, na których wskazało odpowiednio 25,2 proc. i 24,9 proc. respondentów. Na czwartym miejscu znalazł się Samsung, który uzyskał tylko 3,1 proc. wskazań. Badanie przeprowadzono na grupie 2 tys. respondentów na rynku brytyjskim.

Byli menedżerowie Greya budują grupę komunikacyjną

Paweł Niezgoda, do stycznia br. prezes Grey Group Poland, startuje z własnym biznesem komunikacyjnym. - Z byłą firmą nie łączą mnie już żadne więzy – ani formalne, ani biznesowe - podkreśla Niezgoda. - Okres zakazu konkurencji dobiegł końca. Obszerniej o jego niełatwym rozstaniu z Grey piszemy w artykule "Zgoda buduje, Niezgoda idzie do sądu”.

Niezgoda wraz z Jarosławem Hendzlem, do jesieni ub.r. zarządzającym w Grey Group Poland rozwojem nowego biznesu, budują multikanałową grupę komunikacyjną. Jej punktem wyjścia jest firma BrandPlace, którą Hendzel założył po rozstaniu się z Greyem.

Z założenia miała to być struktura zajmująca się product placementem, ale zakres jej realizacji stopniowo ewoluował w stronę obsługi full service; jej klientami są m.in. Agros Nova, Hoop Polska; a od niedawna, dzięki wygranemu przetargowi, Tiger z portfolio Maspex Wadowice (to ten Tiger na licencji Dariusza Michalczewskiego). BrandPlace przygotowuje nową platformę komunikacyjną dla tej marki, której pierwsze efekty będzie można zobaczyć jesienią (realizowana obecnie kampania outdoorowa marki powstała w dziale marketingu Maspeksu, piszemy o niej niżej).

Wracając do BrandPlace. Obecnie powstaje spółka kapitałowa, której zadaniem będzie stworzenie grupy komunikacyjnej, składającej się ze specjalistycznych spółek - albo tworzonych od zera, albo przejętych, na ogół częściowo.

Według Niezgody rozmowy na temat fuzji prowadzone są z dwiema agencjami full service, a także z kilkoma agencjami PR, natomiast agencja interaktywna jest w trakcie organizacji. Grupa powstanie w ciągu kilku miesięcy.

SC Johnson rozstaje się z agencjami Interpublic Group

W wyniku międzynarodowego rozstrzygnięcia w Polsce biznes oddadzą sieci DraftFCB + Ad Fabrika i BrandConnection. Beneficjentami przetargu są BBDO i Ogilvy & Mather.

Nie jest jasne, kiedy w Polsce nastąpi przekazanie budżetu SC Johnson nowym agencjom.

Rozstrzygnięcie przetargu obejmuje także obsługę mediową firmy, która została globalnie podzielona między Maxusa i Omnicom Media Group. Na razie nie wiadomo, która z lokalnych agencji będzie odpowiedzialna za obsługę klienta. W przetargu stronę polską Omnicomu reprezentował dom mediowy PHD. Obecnie planowaniem i zakupem mediów dla SC Johnson zajmuje się BrandConnection, siostrzana agencja Universal McCann i Initiative Media.

Prawdopodobnie trwają negocjacje dotyczące przekazywania projektów i proces ten zapewne nie zostanie sfinalizowany przed końcem br.

W DraftFCB + Ad Fabrika obsługą SC Johnson zajmuje się dwóch accountów i kreacja (nie jest to stały zespół - teamy kreatywne się zmieniają). Według Katarzyny Karpiuk, co-managing partnera i strategic directora agencji, na razie z tytułu tej straty nie są wykonywane żadne ruchy – ani personalne, ani restrukturyzacyjne. Być może w ogóle nie będzie takiej konieczności.

- W ubiegłym roku agencja przeszła restrukturyzację optymalizującą nasze zasoby - mówi Karpiuk. - Jesteśmy ponadto w kilku przetargach, liczymy na pojawienie się nowego biznesu, który choć w części zrekompensuje utratę SC Johnson.

DraftFCB + Ad Fabrika zatrudnia 23 osoby.

Pierwsza odsłona reklamowa Tigera od czasu burzy o prawa do tej marki

Dopiero po ośmiu miesiącach od przejęcia Tigera przez Grupę Maspex Wadowice produkt otrzymuje wsparcie reklamowe. Marketer buduje dystrybucję, na rynku nadal panuje zamieszanie w związku z konfliktem z FoodCare o tę markę.

Przypomnijmy, że energetyk znajduje się w portfolio marketera mniej więcej od grudnia ub.r., kiedy to Maspex nawiązał współpracę z Dariuszem Michalczewskim i na mocy umowy nabył prawa do tej marki (wcześniej Michalczewski udzielał licencji do znaku Tiger spółce FoodCare, z którą wciąż pozostaje w konflikcie - spór toczy się w sądzie, a FoodCare ma zakaz produkcji, sprzedaży i promocji energetyków ze słowem Tiger w nazwie).

Pierwszym etapem działań wspierających Tigera jest kampania outdoorowa. To wizerunkowy przekaz oparty na charakterystycznym dla marki sloganie "Power is back!". W kampanii, która ma zasięg ogólnopolski, wykorzystano przede wszystkim nośniki outdoorowe w formacie 6x3 m.

Kreacja reklam powstała wewnętrznie w dziale marketingu Maspeksu. Nośniki do niej zaplanował i kupił ZenithOptimedia Group. Ponadto energetyk Maspeksu był wyłącznym napojem energetycznym festiwalu Woodstock.

Marketer nie ujawnia, jak długo potrwa kampania i w jakich mediach będzie kontynuowana. Działania wspierające produkt rozpoczęto dopiero teraz, ponieważ Maspeksowi udało się zbudować zadowalający poziom dystrybucji energetyku. Firma nie ujawnia udziałów rynkowych, jakie już udało się marce zdobyć w rynku napojów energetycznych, którego wartość wg Nielsena szacowana jest na ponad 700 mln zł.

- Oceniając sprzedaż napojów energetycznych Tiger na licencji Dariusza Michalczewskiego, bazujemy na własnych danych sprzedażowych. Widzimy, że w badaniach firmy zewnętrznej, z którą współpracujemy, trend jest właściwy – nasza sprzedaż rośnie, ale w danych sprzedażowych występuje ogromne niedoszacowanie – czyli badania uwzględniają naszą sprzedaż tylko na poziomie ok. 20 proc. - wyjaśnia Dorota Liszka, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej w dziale public relations Maspeksu.

Dodaje, że na rynku jest duże zamieszanie, ponieważ na półkach obecne są jeszcze napoje poprzedniego licencjobiorcy, czyli FoodCare. Natomiast z racji tego, że spółka FoodCare od marca tego roku ma zakaz produkcji, promocji i wprowadzania do obrotu wszystkich napojów z oznaczeniem Tiger, w tym również napojów Black Tiger na czas trwania procesu, sytuacja stanie się bardziej klarowna i na półkach pozostanie tylko Tiger na licencji Dariusza Michalczewskiego, produkowany przez Maspex.

-  Wtedy też badania będą bardziej wiarygodne. Spokojnie więc budujemy dystrybucję – nasza sprzedaż z okresu na okres rośnie - dodaje Dorota Liszka.

Guma zamiast pięciu kaw  czy energy drinków

Amerykańska marka gum energetycznych VE2 Energy Gum debiutuje na polskim rynku. Dystrybutorem produktu jest spółka SG Partners, należąca do Szymona Ziemskiego. Właścicielem marki jest VE2 Laboratories. Produkt dostępny jest m.in. w Stanach Zjednoczonych, Peru, RPA, od niedawna też w Turcji, Austrii, na Słowacji i w Czechach.

SG Partners buduje dystrybucję VE2 Energy Gum od kilku tygodni. U nas można gumę kupić m.in. w sieci sklepów Żabka, na stacjach benzynowych Shell, a także w jednym ze sklepów Carrefour Express w Warszawie, poprzez sklep internetowy i profil w Facebooku oraz dzięki specjalnej aplikacji - poprzez telefony komórkowe.

Jeden listek VE2 zawierający 10 gum do żucia kosztuje ok. 5,99 zł. Guma ta zawiera kofeinę i guaranę, żeń-szeń, wapń, witaminy B6, B12. Nie nadaje się do spożycia dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, dzieci oraz osób wrażliwych na kofeinę. Polecana jest dla sportowców, osób pracujących, kierowców, studentów. Ma właściwości pobudzające, podobnie jak napoje energetyczne. I to wobec energetyków ma być alternatywą. Jeden jej listek ma właściwości takie jak pięć energy drinków czy pięć kaw - w opinii producenta.

Szymon Ziemski prowadzi obecnie rozmowy o dystrybucji produktu z sieciami handlowymi, niezależnymi sklepami i stacjami benzynowymi. Nie określa terminu, jaki daje sobie na zbudowanie satysfakcjonującej dystrybucji. Rozmowy są o tyle trudne, że VE2 z jednej strony konkuruje z energetykami, z drugiej zaś - z kategorią gum do żucia.

Aktualnie launch produktu wspierają aktywności w Facebooku. W najbliższym czasie produkt pojawi się też - m.in. w formie samplingów - w wybranych klubach muzycznych oraz na takich wydarzeniach jak turniej siatkarski w Poznaniu. Obok samplingów na tego rodzaju imprezach prowadzona będzie też sprzedaż VE2 i rozdawane będą kupony rabatowe.

Głosy na Partię Dobrych Kredytów

Powszechny Dom Kredytowy SA ruszył z kampanią reklamową, w której promuje pożyczkę dedykowaną klientom, którym bank odmówił kredytu na samochód ze względu na ograniczenia wynikające z Rekomendacji T (w zakresie maksymalnej relacji poziomu zadłużenia pożyczkobiorcy do jego dochodów).

Kampania reklamowa wykorzystuje zbliżający się termin wyborów parlamentarnych. Na jej potrzeby stworzona została fikcyjna Partia Dobrych Kredytów. Jest to pierwsza szerokozasięgowa kampania PDK, która ma działać sprzedażowo oraz wizerunkowo.

Nazwa partii jest rozwinięciem skrótu PDK, a jej propozycje prezentowane są poprzez kontrast z ośmieszanym w kreacji politykiem popierającym zasady Rekomendacji T.

Głównymi kanałami komunikacyjnymi kampanii są internet i telewizja. Dodatkowe wsparcie prowadzone jest w prasie i radiu. Za kreację odpowiedzialna jest Fabryka Scenariuszy. Całością prac produkcyjnych zajął się Motion Brand, który wraz z Media Concept odpowiada za planowanie i zakup mediów.

Kolejna stacja ZPR-ów wchodzi do pakietu Atmediów

Atmedia od września br. rozpoczną sprzedaż reklam w Polo TV, nowej stacji muzycznej z portfolio Lemon Records (grupa ZPR). To kolejna po Esce TV stacja tej grupy.

Oferta programowa stacji skierowana jest do widzów z grupy 35-55 lat zainteresowanych polską muzyką rozrywkową i taneczną. Czas reklamowy w Polo TV będzie oferowany w ramach pakietów gwarantowanej widowni - Atmax, Atyour Choice, a także oferty Atsingle oraz sprzedaży cennikowej. Atmedia we współpracy ze stacją będzie też projektować niestandardowe rozwiązania dla marketerów.

Polo TV dostępna jest już m.in. dla użytkowników Cyfry+ oraz N. Stację można też oglądać bezpłatnie za pośrednictwem satelity HotBird. Polo TV pojawi się również w ofercie pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (MUX1).

 

"Twist"  śladem "Bravo" i "Bravo Sport" z kolekcjonerskimi gadżetami

Wydawnictwo Bauer wprowadza do sprzedaży odświeżony numer miesięcznika "Twist".

Odmieniono szatę graficzną oraz powiększono logo magazynu.

Jednocześnie wydawca wprowadza stałe prezenty dodawane do pisma (kolekcjonerskie karty, biżuteria, naklejki, tatuaże itp.). Tym samym chce poprawić sprzedaż, jednak nie podaje o ile.

Podobny zabieg zastosował w ub.r. dla magazynów "Bravo" i "Bravo Sport". Nie udało nam się ustalić, jaka była dynamika wzrostu w efekcie tych działań.

Cena "Twista" została obniżona z 5,49 zł i wynosi 3,99 z dodatkiem.

Wydanie sierpniowe magazynu "Twist" jest promowane w telewizji ogólnopolskiej, tematycznych stacjach młodzieżowych, radiu, internecie oraz tytułach własnych. Kreację reklam wydawca przygotował we własnym zakresie. Za planowanie i zakup mediów odpowiada MEC.

Dystrybutor flag liczy na powtórzenie ich sukcesu z RPA

Firma Flagzone wprowadza na polski rynek nowe narzędzie reklamowe - flagi na lusterka samochodowe. Produkt ten wg przedstawicieli Flagzone podbił Południową Afrykę od Johannesburga po Kapsztad, teraz zaczyna podbijać Polskę i Europę.

Pokrowce-flagi były marketingowym hitem ubiegłorocznego mundialu w RPA dzięki kampanii reklamowej jednej z firm motoryzacyjnych. Firma ta promowała swój najnowszy model, pokazując na zdjęciach reklamowych auta z pokrowcami w południowoafrykańskich barwach. I obiecując, że każdy chętny dostanie w salonie taki pokrowiec. Zainteresowanie było ponoć tak wielkie, że w salonach powstawały listy społeczne, a podczas mistrzostw trudno było znaleźć na ulicach samochód bez tych flag.

Flagi w formie pokrowców na lusterka stworzone z myślą o kibicowaniu i manifestowaniu barw narodowych stają się dzisiaj również nowym nośnikiem reklamowym. Mają być bardziej praktyczne i efektowniejsze niż mocowane na samochodach chorągiewki.

- Nasza firma jako pierwsza wprowadziła flagi na lusterka do sprzedaży w Polsce i wierzymy, że powtórzą swój południowoafrykański sukces. Poprzez podobne kampanie, jak ta z mundialu w 2010, polskie firmy mogą wykorzystać szansę, jaką jest olbrzymi entuzjazm polskich kibiców - mówi Michał Karkoszka z Flagzone. - Współpracując z agencjami marketingowymi i reklamy, tworzymy dowolne wzory flag, które znacznie zwiększają postrzegalność danej marki.

Flagzone ma już na koncie reklamy m.in. dla Playa czy Getin Banku.

Studio Tyczyńskiego aktywniejsze w branży reklamy

Alvernia Studios, wytwórnia filmowa Stanisława Tyczyńskiego, byłego prezesa i właściciela RMF FM, zaczęła aktywnie działać na komercyjnym rynku reklamowym. Z udziałem i przy współpracy Alvernia Studios powstały już m.in. reklamy: Getin Bank, Sony, Play, Orange, Noble Bank, Ogeneral, Milko, Ikar, Ibum, DiH, Krosno, Pomorskie Voivodship.

Zakres współpracy w każdym przypadku był inny. Do produkcji niektórych udostępniono sprzęt tej wytwórni, niektóre ze spotów były realizowane w jej studiach. Przy innych z kolei specjaliści z Alvernia Studios pracowali na etapie postprodukcji.

Wytwórnia przy realizacji filmów reklamowych nie współpracuje bezpośrednio z marketerami, tylko z domami produkcyjnymi. Wśród jej zleceniodawców były m.in.: Adeads, Propeller, Film It, Opus B, Mojo Films, Film Polska, Cut Cut.

Przedstawiciele Alvernia Studios nie ujawniają, jaki procent przychodów stanowią te pochodzące ze współpracy przy produkcji filmów reklamowych.

Marketer planuje ogólnopolski program lojalnościowy dla klientów

Grupa Maspex Wadowice, właściciel takich marek jak Tymbark, Kubuś czy Tiger, tworzy stanowisko menedżera ds. programów lojalnościowych. Zatrudniona na nim osoba będzie odpowiedzialna za wsparcie sprzedaży i budowanie trwałych relacji z klientami Maspeksu poprzez zarządzanie ogólnopolskim programem lojalnościowym.

Do jej głównych obowiązków należeć też będzie opracowanie koncepcji programu - tworzenie strategii komunikacji, dobór odpowiednich narzędzi i środków przekazu, a także zabezpieczenie realizacji i monitoring obsługiwanego projektu. Równocześnie Maspex prowadzi rekrutację na stanowiska brand managera i junior brand managera w dziale marketingu soków, nektarów i napojów.

O herbacie uczy filiżanka

"Obrazkowa historia herbaty" – pod taką nazwą realizowany jest najnowszy projekt edukacyjno-promocyjny marki Dilmah (Gourmet Foods).

Do specjalnie oznakowanych opakowań czarnych herbat aromatyzowanych dołączane są komiksy. Tematyką cyklu są dzieje herbaty opowiadane w zabawny i pouczający sposób przez... porcelanową filiżankę. W ramach projektu uruchomiony został internetowy konkurs konsumencki na najlepszy komiks – do wygrania w nim jest m.in. tablet.

- Stale poszukujemy nowych sposobów przekazu, które pozwolą nam jak najlepiej dzielić się naszą herbacianą pasją i wiedzą o herbacie - powiedział Piotr Witomski, dyrektor marketingu Gourmet Foods. - Komiks to zupełna nowość w naszej branży. Liczymy na to, że przypadnie do gustu miłośnikom herbat marki Dilmah, którzy chętnie sięgać będą po kolejne opakowania, odkrywając niezwykłe i burzliwe dzieje herbaty.

Herbaciane historie komiksów Dilmah i dzieje samej filiżanki – narratorki cyklu, toczą się w różnych czasach i miejscach, ale zawsze tam, gdzie splatały się losy świata i herbaty.

Do tej pory powstało 11 z planowanych 24 odcinków komiksu, 13 kolejnych historii ukaże się stopniowo w kolejnych 2-3 kwartałach.

Postacie z komiksów pojawiły się także w internecie. W wirtualnym Klubie Miłośników Dobrej Herbaty dostępna jest specjalna aplikacja konkursowa pozwalająca na stworzenie własnych historii z udziałem bohaterów herbacianego komiksu Dilmah. Na twórców najciekawszych komiksów czekają nagrody: herbaciane bombonierki i prezentery, filiżanki, kubki i dzbanki oraz nagroda główna – tablet Asus.

Autorem scenariuszy "Obrazkowej historii herbaty" jest Krzysztof Witomski. Do projektu zaangażowana została grupa rysowników: Otto Schmidt (autor postaci filiżanki) oraz MAIS i Elisabetta Melaranci. Opiekę artystyczną nad projektem sprawuje Piotr Rosiński.

Spot Kinder Mlecznej Kanapki w Szwajcarii

Oddział Ferrero w Szwajcarii podjął decyzję o emisji spotu reklamującego Kinder Mleczną Kanapkę przygotowanego w Polsce. Jego autorem jest agencja reklamowa TippingPoint z grupy TBWA. Początkowo spot był pokazywany jedynie na rynku polskim oraz na wybranych rynkach Europy Środkowej i Wschodniej.

TippingPoint obsługuje markę Kinder Mleczna Kanapka od jesieni 2010 r., od wygrania przetargu. Autorami 30-sekundowego spotu są Piotr Alchimowicz i Radosław Lewicki.

Groupon poszerza zasięg; specjalna oferta dla stolicy

 

Polski serwis zakupów grupowych Groupon wpisał Kielce, Olsztyn, Opole, Radom, Rzeszów i Zieloną Górę na listę miast, w których na stałe dostępna jest jego oferta. Tym samym Groupon dostępny jest już w 32 polskich miastach.

 

Również od połowy lipca mieszkańcy Warszawy mają łatwiejszy dostęp do ofert, z których mogą skorzystać w swoim najbliższym sąsiedztwie.

Stolica podzielona została na rejony: Warszawa Północ, Warszawa Wschód, Warszawa Południe, Warszawa Południowy Zachód, Warszawa Północny Zachód oraz Warszawa Centrum.

Oferty z poszczególnych rejonów Warszawy dostępne są zarówno na dedykowanych stronach, jak i zbiorczo na stronie Warszawa Extra.

Działania Warty związane z ubezpieczeniem skierowane są do kobiet

 

Warta prowadzi kampanię skierowaną do kobiet promującą pakiet oparty na produkcie Warta Dom Komfort. Jego największym atutem ma być możliwość ubezpieczenia mieszkania lub domu z całym jego wyposażeniem na zasadzie all risks.

 

Formuła ta oznacza przyjęcie odpowiedzialności przez Wartę za wszystkie zdarzenia powodujące szkodę, poza przypadkami wyraźnie określonymi w katalogu wyłączeń.

Do każdej polisy dodawany jest nieodpłatnie szeroki pakiet home assistance, który ma zapewniać sprawną organizację pomocy w sytuacjach awaryjnych, związanych z życiem codziennym. Warta oferuje w nim dojazd fachowców i naprawę sprzętu, przy czym pojęcie naprawa „sprzętu” obejmuje prawie wszystko, co może się w domu zepsuć. Klientka nie zapłaci ani za dojazd fachowca, ani za robociznę, ani za niektóre części. Home assistance obejmuje także uruchomienie samochodu pod domem (lub odholowanie auta do serwisu, jeśli uruchomić się go nie uda) czy zmianę koła w przypadku przebicia opony.

Polisa zawiera również medical assistance - które gwarantuje wizytę lekarza w dowolnym miejscu w Polsce w razie nagłego zachorowania lub wypadku każdego z domowników, zapewnia infolinię medyczną, a także opiekę wakacyjną nad osobami starszymi podczas urlopu ubezpieczonego.

Aby kobiety czuły się bezpieczniej, do polisy mieszkaniowej można włączyć pakiet Torebka obejmujący ochroną przedmioty codziennego użytku noszone zwyczajowo przy sobie, które mogą zostać utracone w wyniku rabunku. Do końca września pakiet ten jest dostępny z 50-proc. zniżką.

Do końca sierpnia Warta będzie prowadzić kampanię reklamową tej oferty pod hasłem "Czego pragną kobiety”. Składa się na nią outdoor w wybranych miastach oraz witryny w galeriach handlowych. Na czas kampanii została także uruchomiona strona www.wartadlakobiet.pl. Dodatkowo wprowadzaniu pakietu towarzyszy promocja upominkowa. Każda pani przy zakupie pakietu otrzyma w prezencie wieczorową torebkę. Promocja ważna jest do wyczerpania zapasów.

Jameson organizuje serię eventów w kilku polskich miastach

W ramach letnich aktywności whisky Jameson (Pernod Ricard) ruszyła w trasę po Polsce, wykorzystując specjalnie na tę okazję Jameson Bus.

Akcja potrwa do 12 sierpnia i obejmuje kluczowe lokalizacje na klubowej mapie. Jameson Bus zatrzymał się już w Krakowie, następnie odwiedził Opole, Łódź, Toruń, Bydgoszcz. W dniach 8-10 sierpnia na trasie przejazdu znajduje się Sopot. Kolejne dwa dni imprezowych przystanków planowane są w Jastrzębiej, a sam finał akcji marka Jameson zapowiada w Szczecinie.

Przed każdym klubem na trasie Jameson Busa zostanie wyznaczona specjalna strefa: rozłożona świeża trawa oraz zaaranżowane miejsce dla autokaru. Ambasador marki Marcin Rogulski (na zdj.) profesjonalnie przeszkoli ekipę barmańską w klubie, a hostessy będą zachęcać do odwiedzenia oryginalnego wnętrza busa. Wszyscy chętni mogą liczyć na zmywalne tatuaże z wybranym przez siebie motywem.

Eventy dla marki organizuje agencja Endorfina. Działaniami PR zajęło się Raczkiewicz Chenczke Consultants.

Łączą się działy sprzedaży Allegro i Gadu-Gadu

 

GG Network, producent komunikatora Gadu-Gadu, oraz Grupa Allegro, operator największej platformy e-commerce w Polsce,  łączą siły w zakresie sprzedaży reklam w internecie.

 

Obie firmy należą do Naspers Ltd., światowego koncernu działającego w sektorach mediów, internetu i rozrywki online.

Działy sprzedaży spółek zostaną zintegrowane, ale data startu wspólnej operacji nie została podana.

Nowy zespół będzie liczył kilkadziesiąt osób. Poprowadzi go Jacek Makowski (na zdj.), który od marca br. pełni funkcję przewodniczącego rady nadzorczej IAB Polska. Wcześniej pracował jako dyrektor działu marketingu i sprzedaży online w Ringier Axel Springer Polska.

Według najnowszego badania Megapanel za maj br. zagregowany zasięg obu wydawców, obejmujący m.in. witryny takie, jak: Allegro.pl, Bankier.pl, Ceneo.pl, Otomoto.pl, Gadu-Gadu.pl, GG.pl oraz aplikacje komunikatora Gadu-Gadu i Radia OpenFM, sięga prawie 80 proc. Daje im to drugie, po Google (91 proc.), miejsce na rynku.

Dom sprzedaży, bogatszy o kilka nowych kanałów, rusza ze sprzedażą na wrzesień

Atmedia rozpoczął sprzedaż czasu reklamowego na wrzesień. W pierwszej fazie sprzedaży, tzw. pre-sales, cena 1 GRP wyniesie 2530 zł. Sprzedaż pozostałych ratingów, według wynegocjowanych kosztów netto, rozpoczęła się 8 sierpnia br.

W ub.r. Atmedia we wrześniu nie prowadziły sprzedaży w systemie pre-sales. W sierpniu br. cena 1 GRP wynosiła 1550 zł. Przypomnijmy, że w lipcu br. do oferty Atmedia dołączyły Viacom Blink oraz iTV, a od września br. rozpocznie się sprzedaż w Polo TV i Disney Junior.

Polsat Media i BR TVN na razie nie otworzyły sprzedaży na wrzesień. Nie udało nam się ustalić, czy TVP i Discovery także rozpoczęło sprzedaż.

Euro RSCG London zajmie się reklamą Wyborowej

Euro RSCG London już obsługuje markę Chivas Regal należącą do Pernod Ricard. Teraz po przetargu zajmie się też brandami Fris, Wyborowa i Luksusowa. Absolutem – bez zmian – opiekuje się TBWA\Worldwide.

Przetarg rozpoczął się w marcu i był prowadzony z siedziby firmy w Szwecji. Wcześniej Pernod Ricard współpracował z agencjami projektowo, teraz uważa się, że jedna z najszybciej rosnących marek wódki w Europie – Wyborowa – będzie w centrum działań reklamowych koncernu i na niej głównie skupi się uwaga Euro RSCG.

Heineken prowadzi globalny przegląd pod kątem strategii internetowej dla piwa Desperados

Heineken przedstawił kilku agencjom brytyjskim brief kreatywny w związku z planami wzmocnienia globalnej pozycji piwa o smaku tequili Desperados. Zwiększenie świadomości marki w Wielkiej Brytanii to prawdopodobnie jeden z głównych celów strategii.

Desperados należy do Heineken France. Firma spotkała się z pięcioma agencjami, na short-liście znalazły się cztery z nich.

Wybór agencji do obsługi cyfrowej zapewne nie wpłynie na relacje z agencją, która na co dzień obsługuje Desperados – francuską Dufresne Corrigan Scarlett.

Heineken chce zdobywać konsumentów w wieku 18-26 lat i wchodzić na nowe rynki. W kwietniu tego roku Heineken zadebiutował z Desperados w YouTube. Dzięki temu kanałowi użytkownicy mogą łączyć się z przyjaciółmi w Facebooku i umawiać się na przyjęcia.

Heineken przygotowuje się do międzynarodowego launchu takich swoich marek, jak Sol, Strongbow Cider i Dos Equis.

Unilever o 1,5 proc. obciął wydatki na marketing w pierwszym półroczu

Unilever ogłosił, że w pierwszym półroczu firma musiała radzić sobie ze znacznym wzrostem kosztów, ale ogólnie przychody wzrosły. Firma obcięła budżet na reklamę i promocję o 1,5 proc., ale nie podała, ile wydała.

Przychody wzrosły o 4,1 proc., do 22,8 mld euro rok do roku, a zysk przed opodatkowaniem wyniósł 3,2 mld euro, o 9 proc. więcej. Najtrudniejszym regionem była Europa Zachodnia, gdzie sprzedaż w pierwszym półroczu spadła o 2,7 proc. w związku z brakiem podwyżek cen i zahamowaniem sprzedaży wolumenowej. W II kwartale było nieco lepiej, sprzedaż wzrosła o 4,7 proc., do 3,4 mld euro.

Rywal, Procter & Gamble, także poinformował, aby w najbliższym czasie nie oczekiwać wzrostu sprzedaży, a jeżeli, to bardzo niewielki.

W skali globalnej Unilever zdołał podnieść ceny o 5,1 proc., a sprzedaż ilościową o 1,9 proc.

CEO Paul Polman uważa, że oba wyniki świadczą o tym, że marki Unilevera są silne i innowacyjne. Koncern dalej będzie poszerzał światową dystrybucję, gdyż jest to najważniejszy czynnik wzrostu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.