Banki oskarżają SKOK-i o czarny PR

Banki są oburzone ostatnią reklamą SKOK-ów "Nie wińcie nas! Nie jesteśmy bankiem" i domagają się jej natychmiastowego zakończenia. SKOK-i odpowiadają: "Nie mamy sobie nic do zarzucenia".

Prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz wysłał list otwarty do Grzegorza Biereckiego, prezesa Kasy Krajowej Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK), w którym ZBP wyraża oburzenie ostatnią reklamą SKOK-ów "Nie wińcie nas! Nie jesteśmy bankiem" i domaga się jej natychmiastowego zakończenia.

Reklama SKOK-ów

 

Prezes Kasy Krajowej SKOK w liście otwartym do prezesa ZBP odpowiada: "Nie wprowadzamy konsumentów w błąd i nie prowadzimy czarnego PR przeciwko bankom, mimo iż to właśnie SKOK-i niejednokrotnie były oczerniane za pomocą tej metody".

W liście prezesa ZBP czytamy: "Od kilku miesięcy trwają intensywne prace nad stabilizacją i odbudowaniem zaufania na światowym rynku finansowym (...). W obecnej sytuacji bardzo dużo zależy od porozumienia pomiędzy wszystkimi instytucjami finansowymi w Polsce. W tym kontekście obserwowana ostatnio negatywna komunikacja marketingowa i reklamowa ze strony Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych może wywoływać zaniepokojenie części klientów sektora finansowego (...). Opinia publiczna chce otrzymywać rzetelną informację nieopierającą się na fałszywych komunikatach. Stosowanie czarnego PR będzie wyrazem braku profesjonalizmu i odpowiedzialności".

SKOK-i w swojej reklamie nie widzą nic niestosownego i nie zamierzają jej zdejmować. Prezes Kasy Krajowej SKOK w odpowiedzi do ZBP pisze: "(...) Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe nie stosują ani w tej, ani w żadnej z poprzednich kampanii czarnego PR. Przypomnieć raczej należy, że to właśnie SKOK-i niejednokrotnie były oczerniane za pomocą tej metody. Nasza kampania nie wprowadza konsumentów w błąd ani nie dyskredytuje konkurencyjnej dla SKOK-ów działalności banków (...). W powszechnym odczuciu społecznym, ale też według analityków rynku finansowego to przede wszystkim banki ponoszą odpowiedzialność za wywołanie obecnego kryzysu. Zatem w tej sytuacji ważne jest, aby konsumenci nie pozostawali w błędzie i mieli wiedzę o tym, że SKOK-i bankami nie są. I tę właśnie informację chcieliśmy w naszym przekazie reklamowym podkreślić, zaznaczając jednocześnie, że SKOK-i nie mają nic wspólnego z obecnym kryzysem finansowym, którego skutki dla przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego są dziś trudne do przewidzenia".

Maciej Burlikowski 1723 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.