Ryanair rozpocznie loty z Warszawy, w ciągu roku chce przewieźć z Okęcia 100 tys. pasażerów

Irlandzka linia lotnicza Ryanair, największy niskokosztowy przewoźnik w Europie, pomimo swoich wcześniejszych deklaracji od lutego przyszłego roku rozpocznie rejsy z...

Irlandzka linia lotnicza Ryanair, największy niskokosztowy przewoźnik w Europie, pomimo swoich wcześniejszych deklaracji od lutego przyszłego roku rozpocznie rejsy z Warszawy. Na początek do Dublina. Z Warszawy lata najwięcej pasażerów - lotnisko Okęcie w I poł. br. obsłużyło 3,693 mln pasażerów, co stanowi blisko 55 proc. całego ruchu pasażerskiego w kraju. - Mamy dość czekania na obiecane nowe lotnisko dla Warszawy - mówi Tomasz Kułakowski odpowiedzialny w Ryanair za sprzedaż i marketing w krajach Europy Środkowej. - Ciągle słyszymy, że nowe lotnisko w Modlinie powstanie już wkrótce, a nic się nie dzieje. Nadal uważamy, że Okęcie jest drogie i zatłoczone, ale chcemy pokazać, że nawet z drogiego lotniska można latać tanio. Od 12 lutego Ryanair będzie realizował codzienne rejsy do Dublina. Szacuje, że w ciągu roku przewiezie na tej trasie 100 tys. pasażerów. Czy będą rejsy na innych trasach z Warszawy? - Nie wykluczam tego, musimy jednak wziąć pod uwagę, że Etiuda (terminal, z którego latają tanie linie z Okęcia) jest już niemiłosiernie zatłoczona - mówi Kułakowski i dodaje: - Od miesięcy apelujemy o budowę drugiego lotniska dla Warszawy i deklarowaliśmy, że jak tylko powstanie, jesteśmy gotowi uruchomić z niego nawet i 20 lotów rejsowych. W I poł. br. Ryanair przewiózł z i do Polski 659,7 tys. pasażerów (w I kw. - 212,4 tys.). - Naszym celem jest w 2008 roku wyprzedzić pod tym względem Polskie Linie Lotnicze LOT - deklaruje Kułakowski. PLL LOT w I kw. br. przewiózł 942,6 tys. (w całym ub.r. ponad 4,5 mln). W związku z wejściem na stołeczny rynek Ryanair nie ma planów zwiększenia swojej aktywności marketingowo-reklamowej. Zgodnie ze swoją strategią przewoźnik w każdym kraju ma długofalowe umowy z dwoma największymi dziennikami (u nas jest to "Gazeta Wyborcza" i "Fakt"), w zakresie reklam i aktywności PR-owej firma współpracuje z agencją Ciszewski PR. Ryanair twierdzi, że około połowy biletów na loty do Dublina będzie sprzedawał po 102 zł, z tego, jak podaje firma, 9 zł zarabia przewoźnik, a 93 zł od pasażera pobierają firmy obsługujące samoloty na lotnisku (w tym 36 zł - Polskie Porty Lotnicze). Ryanair operuje w Polsce z 8 lotnisk (Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Wrocław) na 29 trasach do 6 krajów (Anglii, Irlandii, Szkocji, Szwecji, Niemiec i Włoch). W obecnym sezonie uruchomi co najmniej 8-9 nowych tras. (MB)

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.