Reklama TV warta prawie 1,9 mld zł netto po 3 kwartałach, najszybciej rósł TVN - raport Starlinka

Według raportu domu mediowego Starlink w okresie I-IX br. najwięcej na reklamach zarobiły dwa główne kanały TVP (673,6 mln zł)....

Według raportu domu mediowego Starlink w okresie I-IX br. najwięcej na reklamach zarobiły dwa główne kanały TVP (673,6 mln zł). W porównaniu z takim samym okresem roku 2005 oznacza to wzrost o 6,1 proc. W br. TVN wyprzedził Polsat. Stacja Grupy ITI zarobiła na reklamach 525,3 mln zł (wzrost 23,1 proc.), a Polsat 468,6 mln zł (wzrost o 4,2 proc.). Cały rynek reklamy TV był wart w okresie I-IX br. 1,89 mld zł, co oznacza wzrost o 11,9 proc. Najbardziej widocznie swoje wydatki reklamowe w telewizji zwiększyły branże: finansowa (wzrost o 88 proc. do poziomu 138,5 mln zł), sprzedaż (60,5 proc. do 83,7 mln zł) oraz wyposażenie domu i biura (58,5 proc. do poziomu 43,2 mln zł). Znacząco swoje wydatki zmniejszyły sektory: środki inwestycyjne (spadek o 10,1 proc.) i telekomunikacja (spadek 6,4 proc). CPP (netto) w czterech głównych stacjach wzrosło o 11,2 proc. do poziomu 1628 zł. Największa zmiana CPP dotyczy Polsatu. Wzrost wyniósł tu 12,5 proc. (1485 zł). Analizując politykę sprzedażową biur reklamy głównych stacji TV w pierwszych 9 miesiącach br., Starlink zwraca uwagę na fakt, że w TVP1 zwiększono liczbę bloków reklamowych przy jednoczesnym ich skróceniu w ramach niemal niezmienionych zasobów (wzrost czasu wyemitowanych reklam jedynie o 0,6 proc.). TVP2 jako jedyna stacja z ogólnopolskich istotnie zwiększyła swoje zasoby - całkowita długość wyemitowanych reklam wzrosła aż o 9 proc.; z jednej strony została zwiększona liczba bloków reklamowych, a z drugiej zwiększyła się liczba reklam w bloku, jak i długość samego bloku; zwiększenie zasobów odbyło się głównie w pasmach poza prime time'em. Polsat, co dziwi analityków Starlinka, w ramach czasu emisji reklam zwiększonego o 0,8 proc. zmniejszył liczbę emitowanych bloków reklamowych i jednocześnie mocno zwiększył ich długość. A to dziwne w kontekście sytuacji rynkowej, w której domy mediowe oczekują lepszej jakościowo ekspozycji (krótsze bloki i na zewnętrznych miejscach - pierwsze/ostatnie w bloku). Natomiast według twórców raportu TVN kontynuował przemyślaną politykę - zwiększono liczbę bloków reklamowych przy jednoczesnym skracaniu ich długości. Warto też odnotować wzrost średniej oglądalności reklamy w TVN (jako jedynej stacji ogólnopolskiej) o 8 proc. (JN, PM)

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.