Wyjątkowe restrykcje wobec palaczy w Finlandii

Finlandia stała się pierwszym krajem europejskim, który wprowadził wyjątkowo zaostrzone regulacje prawne wymierzone w palaczy. Według przegłosowanych w fińskim parlamencie...

Finlandia stała się pierwszym krajem europejskim, który wprowadził wyjątkowo zaostrzone regulacje prawne wymierzone w palaczy. Według przegłosowanych w fińskim parlamencie ustaleń (stosunkiem głosów 131 do 24) także "u osób, które wdychają dym tytoniowy może to spowodować raka". Ustalenie to jest częścią fińskiej ustawy o restrykcjach dotyczących palenia tytoniu, która ustanowiła m.in. zakaz palenia w barach i restauracjach, aczkolwiek w fazie początkowej będzie on obejmował jedynie wydzielone sektory w wymienionych miejscach publicznych. Dalszy zapis mówi o tym, iż przynajmniej jedna trzecia powierzchni restauracji musi być wydzielona jako sekcja dla niepalących. W ciągu najbliższych trzech lat powierzchnia ta musi wzrosnąć do minimum 50 proc. Wprowadzenie tych zakazów jest w zasadniczej mierze efektem bardzo silnego lobbingu fińskiego związku hotelarzy i restauratorów, który liczy sobie 36 tys. członków.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.