Powstał największy europejski koncern medialny

Europejski koncern medialny SBS Broadcasting System stał się największą strukturą tego rodzaju na starym kontynencie po przejęciu za sumę 615...

Europejski koncern medialny SBS Broadcasting System stał się największą strukturą tego rodzaju na starym kontynencie po przejęciu za sumę 615 mln USD Central European Media Enterprises (CME był do niedawna udziałowcem polskiej stacji TVN). W ten sposób SBS docierać będzie teraz w Europie do 150 mln ludzi. Ruch ten nie jest specjalnym zaskoczeniem, jako że CME już od dłuższego czasu miało dość poważne problemy finansowe. Niemniej założyciel CME (a zarazem właściciel jednego z największych imperiów kosmetycznych) Ronald Lauder obejmie w nowej strukturze funkcję współprezesa, którą będzie piastował razem z obecnym CEO koncernu SBS - Harrym Sloanem. Aktualnie najważniejszym przedsięwzięciem należącym do CME jest największa czeska telewizyjna stacja komercyjna Nova. CME posiadało także większość udziałów w kilkunastu innych stacjach tv regionu Europy Środkowowschodniej, z których największe to: słowacka Markiza, PRO TV w Rumunii i słoweńska POP TV. Wszystkie ww. wejdą po tej fuzji w skład SBS, który dotychczas był właścicielem takich stacji tv jak: holenderska SBS6, szwedzki Kanał 5, belgijska VT4, duńska TVDanmark, norweska TVNorge, węgierska TV2, słoweński Kanal A, we wrześniu dołączy do nich kanał szwajcarski. Ponadto SBS jest właścicielem stacji w Finlandii oraz we Włoszech. Globalnie SBS stanie się właścicielem 18 stacji tv i 12 radiowych działających w 13 krajach europejskich. 615 mln USD uważane jest za sumę dość niską, uwzględniając potencjał krajów tego regionu (szybsze tempo wzrostu niż w krajach UE czy też USA), analitycy są zdania, że SBS dokonało bardzo korzystnej transakcji i podobno już myśli o dalszej ekspansji. Według nieoficjalnych informacji, Sloan stwierdził, że najbardziej interesuje go rynek polski, gdzie SBS będzie szukać możliwości przejęcia już istniejących stacji tv oraz radiowych rozgłośni.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.