TVP chce zbadać telewizyjne programy informacyjne

TVP SA ogłosiła przetarg na przeprowadzenie "Badań programów informacyjnych". Celem jest zbadanie postrzegania głównych programów informacyjnych TVP ("Wiadomości", "Panoramy" i...

TVP SA ogłosiła przetarg na przeprowadzenie "Badań programów informacyjnych". Celem jest zbadanie postrzegania głównych programów informacyjnych TVP ("Wiadomości", "Panoramy" i "Teleexpressu") oraz serwisów konkurencyjnych: "Wydarzeń" (Polsat) i "Faktów" (TVN).

Badanie ma składać się z części jakościowej i ilościowej. Pierwsza ma być przeprowadzona metodą FGI na grupie widzów poszczególnych programów informacyjnych w wieku od 16 do 60 lat. Druga - metodą CAPI na widzach w wieku 16-65 lat, na próbie 1500 osób. Część jakościowa ma na celu m.in. porównanie programów informacyjnych m.in. ze względu na treść informacji, dobór tematów, strukturę, sposób relacjonowania, jakość materiałów reporterskich, prowadzących, zapraszanych ekspertów, porę emisji itp. Ma też wskazać mocne i słabe strony poszczególnych programów. Ma również pomóc dokonać szczegółowej oceny i porównania w poszczególnych serwisach informacyjnych części poświęconych prognozie pogody i wiadomościom sportowym. Badanie ilościowe z kolei ma zbadać i zweryfikować wizerunek programów informacyjnych, określić i zweryfikować wzorce ich oglądania, zbadać postrzeganie prezenterów. Celem części ilościowej jest także test elementów oprawy wizualnej i dźwiękowej (czołówka, belki informacyjne itp.) oraz diagnoza kondycji i wartości marek programów informacyjnych.

Telewizja Polska przeprowadziła już w ubiegłym roku kompleksowe jakościowo-ilościowe badanie programów informacyjnych. Jednak w związku z tendencjami na rynku telewizyjnym i zmianami w serwisach informacyjnych konieczne jest zebranie aktualnych informacji. Mają one umożliwić opracowanie skutecznej strategii dla programów informacyjnych TVP. Rozpoczęcie badania przewidziano na listopad br. Termin składania ofert upływa 25 października br. (BG)

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.