Trudne czasy? Ucz się i rozwijaj.

Już prawie 60 proc. pracujących internautów widzi objawy kryzysu gospodarczego u swojego pracodawcy. Czterech na dziesięciu badanych jest pewnych, że zachowa stanowisko. 32 proc. chce wykorzystać czas gorszej koniunktury na rozwój własnych umieję

Jak wynika z badania "Satysfakcja z pracy 2009", przeprowadzonego przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych i portal Pracuj.pl, prawie połowa (48,1 proc.) badanych internautów nie zna nikogo, kto w ciągu ostatnich czterech miesięcy zostałby zwolniony z pracy z powodu złej sytuacji gospodarczej pracodawcy. 58,2 proc. pracujących internautów zauważyło jednak objawy kryzysu w firmie, w której są zatrudnieni.

Według badanych wpływ sytuacji gospodarczej na działalność firmy najczęściej objawia się spadkiem liczby zamówień (55,4 proc.) i wstrzymaniem nowych rekrutacji (47,7 proc.). Trzecim najczęściej wskazywanym objawem wpływu gorszej koniunktury na sytuację firmy jest redukcja zatrudnienia, która według opinii badanych (9,2 proc.) najrzadziej dotyka osoby na stanowiskach kierowniczych. W trudnej sytuacji ekonomicznej pracodawcy rezygnują z dodatków pozapłacowych, w tym najczęściej szkoleń i karnetów sportowych. Obniżenie wynagrodzeń nastąpiło w czterech na dziesięć firm, w których pracują respondenci.

Mimo wpływu kryzysu na sytuację finansową pracodawców 42 proc. internautów nie zamierza podejmować żadnych szczególnych działań w związku z obecną sytuacją gospodarczą, co więcej, są oni pewni, że kryzys na pewno nie dotknie ich stanowiska pracy. Dalsze 32 proc. planuje zabezpieczenie się przed utratą zatrudnienia przez poszerzanie swoich kwalifikacji zawodowych. Co dziesiąty pytany chciałby jak najszybciej zmienić pracę.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.