Polsat + TVP = monopol?

Czy dwie największe polskie telewizje zostaną ukarane za sprawą amerykańskiej platformy cyfrowej? 22 lutego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął...

Czy dwie największe polskie telewizje zostaną ukarane za sprawą amerykańskiej platformy cyfrowej? 22 lutego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął oficjalne dochodzenie w sprawie skargi Wizji TV przeciw Polsatowi i Telewizji Polskiej. Amerykanie zarzucają im łamanie ustawy antymonopolowej: obie telewizje, które mają blisko 90-proc. udział w rynku reklamy TV odmówiły emisji reklam Wizji. "Skierowaliśmy sprawę do urzędu bo wyczerpały się możliwości porozumienia" oświadczył Przemysław Szmyt, wiceprezes Wizji TV. UOKiK ma ustawowo dwa miesiące na zakończenie postępowania, jeśli uzna zarzuty Wizji, może ukarać Polsat i TVP grzywną i wezwać do zaniechania praktyk monopolistycznych. Postępowanie to jest bezprecedensowe, gdyż urząd nie wie, do czego odnieść prawną definicję pozycji monopolistycznej (powyżej 80 proc. udziału w rynku): do wąsko rozumianego rynku reklamy telewizyjnej, czy szerzej do rynku reklamowego w ogóle.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.