LOT pozywa Ryanair do sądu za reklamy

Polskie Linie Lotnicze LOT złożyły do sądu pozew przeciwko linii lotniczej Ryanair za to, że irlandzki przewoźnik określał w swoich...

Polskie Linie Lotnicze LOT złożyły do sądu pozew przeciwko linii lotniczej Ryanair za to, że irlandzki przewoźnik określał w swoich reklamach LOT jako "złodziejską" firmę. Sprawę w imieniu LOT-u prowadzi krakowska kancelaria prawna Traple Konarski Podrecki. Nie wiadomo, jakiego zadośćuczynienia poza przeprosinami LOT domaga się od Ryanair - wczoraj nie udało nam się skontaktować z mecenasem Xawerym Konarskim, a tylko on w imieniu LOT-u może wypowiadać się nt. szczegółów pozwu.

Strategią Ryanair, największej w Europie linii lotniczej typu low cost, jest atakowanie w poszczególnych krajach największych linii lotniczych, zazwyczaj byłych przewoźników narodowych. Ryanair nie stroni przy tym od złośliwości (jakiś czas temu na burcie jednej ze swoich maszyn kazał wymalować hasło "Żegnamy PLL LOT!") i bezpardonowej komunikacji skierowanej bezpośrednio w LOT.

Dorota Haller, dyrektor biura marketingu i produktu PLL LOT, powiedziała, że LOT nie zamierza stosować takiej "poetyki" reklam, jaką posługuje się Ryanair. - Uważam, że określanie firmy mianem złodziejskiej przekracza już pewne standardy w komunikacji - twierdzi Haller.

- Nie boimy się i tylko czekamy na ten pozew! Pokażemy wszystkim, że LOT jest drogą linią i że zależy mu na utrzymaniu wysokich opłat lotniskowych i paliwowych! - ripostuje Tomasz Kułakowski, odpowiedzialny w Ryanair za sprzedaż i marketing w krajach Europy Środkowej. - Będziemy otwarcie relacjonowali przebieg tego procesu, to będzie PR-owa klęska LOT-u - zapewnia Kułakowski.

Trzeba jednak zauważyć, że Irlandczycy przegrali już podobne procesy przeciwko Air France i KLM, a proces wytoczony przez Lufthansę właśnie się toczy. Reklamy (zamieszczane w "Gazecie Wyborczej" i "Fakcie") Ryanair przygotowuje we własnym zakresie (we współpracy z agencją Ciszewski Public Relations), natomiast PLL LOT współpracuje reklamowo z Gruppa66 Ogilvy i Zenithmedia. (MB)

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.