AmRest rozwija koncept restauracji oferujących kanapki Freshpoint

AmRest, operator sieci Pizza Hut i KFC, otworzył flagową restaurację Freshpoint. Podstawą jej oferty są kanapki (także gorące, przyrządzane na...

AmRest, operator sieci Pizza Hut i KFC, otworzył flagową restaurację Freshpoint. Podstawą jej oferty są kanapki (także gorące, przyrządzane na oczach zamawiającego), uzupełnieniem sałatki, jogurty, napoje, soki Marwit. Ważna jest także atmosfera, którą znajdą tutaj klienci, jasna wiosenna kolorystyka wnętrza, możliwość skorzystania z bezpłatnego dostępu do internetu. W przyszłości Freshpoint będzie oferował także usługi cateringowe. Do końca roku AmRest planuje otwarcie jeszcze kilku restauracji Freshpoint, wszystkie będą zlokalizowane w Warszawie, przy głównych ulicach albo na terenie centrów handlowych. Do tej pory otworzył dwie restauracje z kanapkami w kompleksie handlowym M1 w podwarszawskich Markach oraz w centrum handlowym Warszawa Wileńska, a także flagowy punkt u zbiegu alei Solidarności z ulicą Jana Pawła II. W przyszłości ma to być duża ogólnopolska sieć generująca przychody w wysokości 50 mln dol. rocznie. Koncept Freshpoint jest skierowany do aktywnych zawodowo mieszkańców dużych miast w wieku 18-39 lat, o średnich i wyższych dochodach, do osób świadomych wagi zdrowego i różnorodnego jedzenia. Według AmRest potencjał rynku restauracji casual dining w Polsce jest ogromny. Brytyjczyk w ciągu roku kupuje na mieście ok. 200 kanapek. W naszym kraju klienci korzystający z jedzenia na mieście co najmniej raz w miesiącu stanowią 20 proc. klienteli gastronomii, w Wielkiej Brytanii - 70 proc. (MKS)

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.