KBR nie wprowadzi badania przez komórki w 2007 r., ruszyły testy metody pasywnej

Komitet Badań Radiowych (KBR) nie rozszerzy w przyszłym roku próby badanych metodą DAR o osoby wyposażone w telefony komórkowe. KBR...

Komitet Badań Radiowych (KBR) nie rozszerzy w przyszłym roku próby badanych metodą DAR o osoby wyposażone w telefony komórkowe. KBR przeprowadził badanie pilotażowe na próbie osób mających komórki, a niemających telefonów stacjonarnych. Pośród powodów rezygnacji z wprowadzenia tego sposobu badania wymieniono brak jednoznacznej możliwości identyfikacji położenia respondenta, wysokie koszty takiego badania (koszt wywiadu przez komórkę jest kilkakrotnie wyższy niż koszt badania respondenta przez telefon stacjonarny), możliwość zachwiania spójności realizowanej próby. KBR planował objęcie badaniem przez komórki części (10-15 proc.) najmłodszej próby respondentów (15-24 lata). Obecnie komitet prowadzi prace nad modułem identyfikacji lokalizacji, który pozwala na poznanie miejsca przebywania respondenta. W roku 2007 KBR będzie nadal zlecał badanie realizowane zgodnie z dotychczasową metodologią (Day After Recall uzupełniony panelem dzienniczkowym). Prawdopodobnie przedłuży kontrakt z Millward Brown SMG/KRC, obecnym dostawcą Radio Tracka. Instytut może pozostać dostawcą KBR-u do czasu podjęcia decyzji o wprowadzeniu badania w oparciu o metodologię pasywną. Jak już informowaliśmy na łamach DS "MMP", KBR kilka miesięcy temu rozpoczął przetarg na dostawcę badań realizowanych na bazie tej metodologii. Swoje oferty przedstawiły Millward Brown SMG/KRC, TNS OBOP i GfK Polonia. Według nieoficjalnych źródeł testy badania słuchalności w oparciu o metodę pasywną właśnie ruszyły. W skład KBR wchodzą: Radio Zet, RMF FM, Agora, Time i Wawa. (JN)

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.