Oaktree Capital nowym właścicielem Polmosu Lublin

Fundusz inwestycyjny Oaktree Capital Management kupił 100 proc. akcji Jabłonna SA kontrolowanej przez braci Bogdana i Janusza Palikotów, a tym...

Fundusz inwestycyjny Oaktree Capital Management kupił 100 proc. akcji Jabłonna SA kontrolowanej przez braci Bogdana i Janusza Palikotów, a tym samym przejął kontrolę nad Polmosem Lublin, trzecim producentem wódki w kraju. Wartość transakcji nie została ujawniona. Jabłonna kontroluje 1,851 mln akcji, czyli 40,86 proc. Polmosu Lublin. Oaktree Capital Management ogłosił wezwanie na pozostałe akcje (notowane na warszawskiej giełdzie) po cenie 52 zł za akcję. Jabłonna kupiła prywatyzowany Polmos Lublin w 2001 r. Janusz Palikot, obecnie poseł Platformy Obywatelskiej, już po tym, jak Polmos Lublin przegrał z CEDC wyścig o przejęcie prywatyzowanego w ub.r. Polmosu Białystok, mówił, że rozważa wycofanie się z biznesu. CEDC było zresztą zainteresowane przejęciem Polmosu Lublin, ale transakcję tę zablokował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w obawie przed nadmierną koncentracją rynku wódek w rękach CEDC. Oaktree Capital Management to założony w 1995 r. fundusz zarządzania aktywami (obecnie 31 mld dol.). Justin Bickle, wiceprezes Oaktree Capital Management, przyznaje, że jako inwestor finansowy przejęcie Polmosu Lublin traktuje jako inwestycję kapitałową w perspektywie 3-5 lat. OCM poprzez przejęcie niemieckiego Roncadin GmbH jest też od końca ub.r. właścicielem producenta lodów Zielona Budka. Polmos Lublin to jeden z trzech największych producentów wyrobów spirytusowych w Polsce, swój udział w rynku szacuje na 9,5 proc. Zarząd Polmosu Lublin deklaruje, że nie zmieni się dotychczasowa strategia firmy koncentrująca się na utrzymaniu obecnych udziałów i rozbudowie portfolio ze sztandarową marką Żołądkowa Gorzka na czele. (MB)

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.